Narodowy Bank Polski sprowadził do skarbców na terenie kraju 100 ton złota, czyli blisko połowę polskich rezerw tego kruszcu.

NBP od lata ub.r. zwiększył swoje zasoby złota z nieco ponad 100 ton do 228,6 tony. Jak tłumaczył, dążył do zwiększenia udziału tego kruszcu w aktywach rezerwowych do światowej średniej. Obecnie złoto stanowi około 9 proc. wartości rezerw, w porównaniu do niespełna 4 proc. przed ostatnimi zakupami. 


W poniedziałek NBP poinformował, że sprowadził 100 ton złota z Banku Anglii do kilkunastu skarbców w Polsce. „W symbolicznym znaczeniu możemy uznać, że historia zatoczyło koło i – podobnie jak w II RP – w skarbcach banku emisyjnego znów znajduje się złoto” – powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Odniósł się do operacji wywiezienia złota z Polski tuż po wybuchu II wojny światowej.

NBP powiadomił, że złoto zostało przetransportowane do Polski drogą lotniczą w ośmiu transzach po tysiąc sztab. Dla upamiętnienia powrotu złota do Polski NBP planuje w grudniu wyemitować złotą monetę kolekcjonerską w kształcie sztabki.