W ramach tego nowego polskiego ładu poszerzony ma być programu „Rodzina 500 plus”. W praktyce ma to oznaczać wprowadzenie tzw. opiekuńczego kapitału rodzicielskiego. I to w niebagatelnej kwocie – bo 12 tys. zł.


PiS obiecuje dodatkowe pieniądze, które rodzice będą mogli pobrać między 12. a 36. miesiącem życia dziecka – wskazała w wywiadzie dla “Super Expressu” szefowa MRiPS Marlena Maląg. W tym okresie będzie wypłacane comiesięczne świadczenie, w łącznej wysokości 12 tys. zł.
– Opiekuńczy kapitał rodzicielski będzie dodatkowym świadczeniem, które rodzice będą mogli pobrać na drugie, trzecie i każde kolejne dziecko – wyjaśnia szefowa MRiPS, Marlena Maląg.

– Będzie to więc opiekuńczy kapitał rodzicielski, czyli dodatkowe świadczenie, które rodzice będą mogli pobrać między12. a 36. miesiącem życia swego dziecka. W tym okresie będzie wypłacane comiesięczne świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł. To rodzice zdecydują, na co je wydać i czy wolą otrzymywać przez 12 miesięcy po tysiąc złotych, czy też przez 24 miesiące po 500 zł – wskazała minister Maląg.

Kiedy nowe wsparcie wejdzie w życie?

Najprawdopodobniej w przyszłym roku. A czy opiekuńczy kapitał rodzicielski obejmie również już urodzone dzieci, które jeszcze nie skończyły 3 lat, czy tylko te, które dopiero przyjdą na świat? Tego na razie nie wiadomo. Wedle zapowiedzi jeszcze w maju ruszyć mają konsultacje społeczne. Dopiero po nich będzie wiadomo więcej.