To dzień, w którym przez wiele osób obchodzone jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W tym roku święto przypada jednak w sobotę. Co w takiej sytuacji? Czy należy nam się dzień wolny? Jakie mamy prawa?


15 sierpnia 2020: Czy należy nam się wolny dzień?

Oczywiście! Według prawa 15 sierpnia w Polsce jest dniem wolnym od pracy. To święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Oznacza to, że wszystkie sklepy i galerie handlowe będą zamknięte, a pracownicy będą mogli odpoczywać przez cały dzień. To bardzo ważna dla osób, które pracują nie tylko od poniedziałku do piątku, ale także w weekendy. A co z osobami, które pracują tylko w dni robocze? Czy należy się dzień wolny za 15 sierpnia 2020? Co na ten temat mówią przepisy?

15 sierpnia 2020: Święto w sobotę – czy można odebrać dzień wolny?

Pracownicy, którzy pracują tylko w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku oczywiście też mogą odebrać sobie dzień wolny. Przepisy mówią jasno, że jeżeli święto wypada w weekend, pracodawca ma obowiązek dać pracownikom wolne w innym tygodniu ich pracy. Wielu pracodawców wyznacza jeden dzień, w którym cała firma ma wolne. Są też jednak takie miejsca, w których to pracownik sam może wybrać dzień, w którym nie przyjdzie do pracy. To już kwestia indywidualna władz poszczególnych firm. Jeżeli nie dostaliście od swoich przełożonych oficjalnego komunikatu w tej sprawie, warto się z tym tematem przypomnieć.

Źródło: Radio ESKA