2 Maja – co ta za dzień, jak obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski? 2 Maj to dzień, w którym świętujemy nie tylko Dzień Flagi RP, ale także inne ważne dla Polaków święto. Ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy, ale wielu z nas bierze urlop w ten dzień, by cieszyć się długim weekendem. Co obchodzimy 2 Maja i jak świętować ten dzień?


2 Maj – co to za dzień, jak obchodzimy

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski? W tym roku 2 maja przypada w niedzielę więc możemy się cieszyć z dnia wolnego pomiędzy Świętem Pracy 1 maja, a Świętem Konstytucji 3 maja. Drugi dzień maja nie jest bowiem dniem wolnym od pracy. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Co roku tego dnia Polacy mogą z dumą eksponować flagi na zewnątrz, wieszając je w oknie, na balkonie, lub ścianie swojego domu. Warto jednak wiedzieć jak poprawnie wywiesić flagę, aby ta godnie się reprezentowała. Trzeba również pamiętać, że flaga jest symbolem narodowym chronionym prawem. W tym dniu Polacy obchodzą dwa ważne święta. Na drugiego maja przypada zarówno Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski, ale także inne święto – jakie? Jak świętować 2 maja i jak poprawnie wywiesić flagę?

2 Maja – co to za dzień?

Dzień Flagi Narodowej to stosunkowe młode święto, bo ma dopiero 17 lat. Dokładnie zostało ustanowione 12 lutego 2004 roku, po tym jak poseł Edward Płonka złożył 15 października 2003 roku poselski projekt o zmienia ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Na świętowanie narodowych barw zaproponował właśnie 2 maja, co nie jest przypadkiem, bo na ten dzień przypada też inne, ważne święto.

Senat w poselskim projekcie zaproponował własne poprawki, które miały wysunąć inny symbol jako najważniejszy dla Polaków – godło. Sejm jednak odrzucił te poprawki i dzięki temu 2 maja świętujemy Dzień Flagi RP.

2 maja oprócz Dnia Flagi RP, obchodzone jest Święto Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Zostało ustanowione przez Sejm RP w dowód uznania dla dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tego dnia Polacy rozrzuceni na całym świecie mogą świętować swoją przynależność do ojczystego kraju.

W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski z dumą możemy eksponować biało-czerwoną flagę na masztach, ścianach budynków, balkonach, w oknach. Jednak warto pamiętać o tym, że polska flaga jest symbolem narodowym i jest chroniona prawem. Dlatego wieszając flagę warto zastosować się do kilku ważnych informacji, które udostępniamy:

  • Polska flaga to prostokąt o proporcjach boków 5:8
  • Biały pas na górze i czerwony na dole powinny być tej samej szerokości
  • W przypadku flagi pionowej barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie
  • Flaga powinna być czysta, wyprasowana i niepostrzępiona
  • Na fladze i drzewcu nie powinno się pisać, rysować, umieszczać jakichkolwiek symboli
  • Flaga nie może ulec zerwaniu, nie powinna być mokra czy owinięta wokół masztu
  • Nie wywieszaj flagi z godłem – podnoszą ją statki morskie, lotniska i ambasady.