Blisko 52 tys. zł dla Orkiestry! W ten łańcuch ludzi dobrej woli włączyli się wolontariusze, członkowie sztabu, mieszkańcy, liczne organizacje społeczne oraz lokalne firmy.


Wspomniana kwota to efekt kwesty 61 wolontariuszy, którzy przyłączyli się do Orkiestry poprzez placówki oświatowe bądź Bibliotekę Publiczną oraz Centrum Kultury.

Na miejsko-gminny sztab działający pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzego Łukasza Walczaka złożyły się ponadto również koordynujący akcję Referat Kultury, Sportu i Promocji Gminy oraz organizacje społeczne, w tym w szczególności Stowarzyszenie Eudajmonia oraz  Koło Gospodyń Wiejskich z Nowych Skalmierzyc.

Przekazaną do kaliskiego oddziału WOŚP sumę 51.675,80 zł (wspartą drobną walutą obcą) stanowiły datki zebrane do puszek podczas ulicznej kwesty – przeszło 43 tys. zł, natomiast ponad 8 tys. zł pochodziło z licytacji, którą członkowie Stowarzyszenia Eudajmonia przeprowadzili w sztabie podczas finału. Dzień spędzony w towarzystwie druhów OSP Skalmierzyce, kurtka z autografem Bartka Zmarzlika, piłka nożna podpisana przez Kubę Błaszczykowskiego, koszulki i inne gadżety z logo WOŚP, płyty i zdjęcia z autografami artystów, rękodzielnicze skrzaty, rękawice kuchenne, chleby, ciasta czy kosz wędlin – to tylko część fantów stanowiących pulę ciekawych przedmiotów, o które „targowali” się ze sobą mieszkańcy z korzyścią dla fundacji Jurka Owsiaka, grającej tym razem na rzecz zabiegowej medycyny dziecięcej.

To dotychczas najlepszy wynik, jaki Nowe Skalmierzyce uzyskały podczas 24 finałów WOŚP, w jakich uczestniczyły. Oznacza to, że uczymy się dobroczynności i potrafimy dzielić się dobrem w każdym wymiarze – skomentował burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Finał WOŚP to jednak nie tylko podliczenie zebranych w drugą niedzielę stycznia pieniędzy, ale również wydarzenia temu towarzyszące. W tym roku były to taneczno-wokalne występy dzieci oraz młodzieży – podopiecznych placówek oświatowych, Centrum Kultury oraz członków grupy tanecznej „FLUX”, a ponadto także zajęcia ruchowe przeprowadzone przez Eudajmonię, koncert zespołu Gangsters Rock oraz zabawy z ogniem. Na te ostatnie złożyły się: teatr ognia grupy Infernal – niezwykle spektakularny fireshow oraz światełko do nieba – tym razem nie w tradycyjnej wersji fajerwerków, ale zimnych ogni, które nadały imprezie charakteru ciepła oraz bliskości między jej uczestnikami. Był to również symbol łączności ze sztabem ogólnopolskim oraz podsumowanie całego finału w Nowych Skalmierzycach.