Zamiast 1000 zł dla pracowników na etacie, ma być dodatkowe 500 zł na każde dziecko. Rząd, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, poprawia projekt ustawy o bonie turystycznym. Znane są szczegóły nowego programu.


Plusy: rodziny mają dostać dodatkowe fundusze na wakacje w Polsce! Są i minusy – taka pomoc ma być przyznana tylko w tym roku. Rodziny będą mogły wydać pomoc na nocleg w hotelu, pensjonacie albo wyjazd na kolonie. Ale pieniędzy do ręki nie dostaną.

Kto skorzysta z programu?

Rodziny z dziećmi. Podobnie, jak to jest w 500+, państwo ma przyznać dodatkową pomoc na dzieci z myślą o wakacjach. Wsparcie ma być przyznane na dziecko do 18. roku życia.

Czy trzeba będzie składać wniosek?

Nie, ale trzeba będzie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zakład sprawdzi, czy mamy prawo do bonu.

Pomoc będzie w gotówce?

Nie, ZUS nie wypłaci rodzinom gotówki. Jeśli okaże się, że mamy prawo do takiej pomocy, przyzna nam kod. I rodzina, rezerwując miejsce w hotelu czy też wykupując obóz, będzie musiała poinformować, że chce skorzystać z bonu turystycznego. Na tej podstawie cena zostanie obniżona. Rodzina z jednym dzieckiem zapłaci 500 zł mniej, z dwójką – 1000 zł mniej, z trójką – 1500 zł mniej itp.

Czy brane będą pod uwagę dochody rodziny?

Nie, program ma być powieleniem działającego już 500+. Niezależnie od dochodów rodziców, pieniądze mają trafić na każde dziecko.

Kto sfinansuje program?

Pierwotnie planowano, że bon turystyczny w 90 proc. sfinansuje państwo, w 10 proc. – pracodawcy. Ale firmy skrytykowały ten pomysł. Skoro teraz muszą zwalniać pracowników, by przetrwać, skąd wezmą pieniądze na sfinansowanie bonu? Potem resort rozwoju proponował, by firmy dobrowolnie wstępowały do programu. To by jednak oznaczało, że realnie mało który pracodawca w tym roku taki bon pracownikowi by zafundował. Zdecydowano więc, że 500 zł „turystycznego” w całości pokryje budżet państwa. Koszt szacuje się na ok. 3,6 mld zł.

Za co rodzina będzie mogła „zapłacić” kodem?

Przede wszystkim za noclegi w hotelach, pensjonatach i u osób legalnie zajmujących się wynajmem kwater. Bonem turystycznym zapłacimy za obozy, kolonie i wycieczki, czy za pobyty w gospodarstwach agroturystycznych. Co ważne, w ten sposób zapłacimy tylko za wypoczynek na terenie kraju.

Jak pieniądze trafią do właściciela kwatery lub pensjonatu?

Będzie musiał zwrócić się do ZUS o wypłatę bonu turystyczne. Tu szczegółów nie znamy, jedno jest pewne, osoby działające w szarej strefie takich bonów nie będą chciały uwzględniać.

Czy taka pomoc będzie przyznana także za rok?

Na razie dodatkowe 500 zł ma być wypłacone tylko w tym roku. Chodzi o to, by w trudnym czasie wesprzeć rodziny, a także branżę turystyczną – dlatego pomoc ma być przyznana w wakacje. Plus jest taki, że bon będzie do wykorzystania do końca przyszłego roku. Będzie można je więc wykorzystać na tegoroczne wakacje, zimowe ferie lub na wczasy w przyszłym roku.