Dzisiaj Sąd w Pleszewie ogłosił wyrok w procesie byłego księdza Arkadiusza H., oskarżonego o molestowanie seksualne nieletniego.


Sąd uznał Arkadiusza H. za winnego i wymierzył mu karę 3 lat pozbawienia wolności oraz 10-letni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela lub opiekuna dzieci i młodzieży.

Wyrok nie jest prawomocny

O sprawie zrobiło się głośno w maju ubiegłego roku po premierze filmu braci Sekielskich pt. „Zabawa w chowanego”, którego negatywnym bohaterem był właśnie Arkadiusz H. Przedstawiona została tam historia mężczyzn, którzy w młodości mieli być wykorzystywani seksualnie przez księdza.

Śledztwo zostało wszczęte przez pleszewską prokuraturę jeszcze w grudniu 2018 roku. We wrześniu 2020 roku do Sądu Rejonowego w Pleszewie skierowano akt oskarżenia przeciw Arkadiuszowi H. Ksiądz miał dopuścić się molestowania 15-letniego chłopca w latach 1998-2000. Do prokuratury zgłosiło się także sześć innych osób, które miały być molestowane przez Arkadiusza H. W ich przypadku śledztwo zostało umorzone ze względu na przedawnienie czynów.

Po nagłośnieniu sprawy z funkcji biskupa kaliskiego odwołano Edwarda Janiaka. Duchownego obowiązuje nakaz przebywania poza diecezją „w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej”.