Spore zamieszanie wybuchło w ostrowskim schronisku w związku z uśpieniem dwóch młodych psów, które według pracowników schroniska były agresywne. Z tą argumentacją nie zgodził się przedstawiciel Ostrowskiego Stowarzyszenia Miłośników Zwierząt i nagłośnił sytuacje w portalu społecznościowym Facebook. 


Całe zamieszanie doczekało się reakcji włodarzy miasta, pod które schronisko podlega. 

16 sierpnia 2019 roku Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wydał zarządzenie w sprawie powołania komisji doraźnej ds. przeprowadzenia kontroli w Międzygminnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim w związku z uśpieniem w tej placówce psów 12 sierpnia 2019 roku.

W skład komisji weszło troje pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Nadzór nad działaniem komisji pełnić będzie I Zastępca Prezydenta Miasta.

Ostrowskie Schronisko zapewnia, że podejmuje się usypiania zwierząt tylko w ostateczności. W 2018 uśpione zostało 11 z 762 psów, które znalazły się w ostrowskim schronisku. 

Maciej Trzciński z Ostrowskiego Stowarzyszenia Miłośników Zwierząt: “Wiele osób pyta mnie, kiedy można dokonać eutanazji zwierzęcia – zgodnie z art.6 ust.1 ustawy o ochronie zwierząt można tego dokonać w 9 przypadkach. W przypadku psów są to 3 sytuacje : konieczność bezzwłocznego uśmiercenia (tych,których nie da się uratować, np. po wypadkach), usypianie ślepych miotów, usuwanie osobników bezpośrednio zagrażających ludziom lub innym zwierzętom, jeżeli nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia. 
Poniżej zamieszczam wyciąg z umowy, podpisanej na prowadzenie naszego schroniska – punkt 9 mówi, że usypiać można w sposób humanitarny zwierzęta nieuleczalnie chore i ślepe mioty.

Poniżej treść zarządzenia: 

Sprawa jest rozwojowa i na chwilę obecną trzeba poczekać na wyjaśnienie sytuacji.