Rosnące ceny na półkach w sklepach wymagają zmian w programie 500+? Rodzice domagają się 100 zł więcej nich dotychczas – 600+ wejdzie w życie?


Póki co nie planujemy waloryzacji świadczenia 500+ – powiedziała w poniedziałek w Poznaniu szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Minister zapewniła, że obecne działania rządu mają na celu “wzmocnienie usług dla rodzin z małymi dziećmi”, w tym rozwój programu “Maluch Plus”.

Minister przyjechała do stolicy Wielkopolski, by wziąć udział w regionalnej konferencji podsumowującej rządowe programy społeczne. Na poprzedzającym konferencję briefingu dziennikarze pytali ją, czy można się spodziewać waloryzacji świadczenia przyznawanego w ramach programu “Rodzina 500+”.

Póki co nie planujemy zmiany, waloryzacji tego świadczenia. Idziemy przede wszystkim w kierunku wzmocnienia usług dla rodzin małymi dziećmi – to (…) program Maluch Plus+. Zależy nam na tym, żeby kompleksowo podejść do sprawy, a nie samym świadczeniem pieniężnym – powiedziała Marlena Maląg.

Nasze działania pójdą też w innych kierunkach. Przygotowujemy się do opracowania strategii demograficznej i pokazania, w jakim kierunku powinniśmy wesprzeć polskie rodziny, aby rodziło się więcej dzieci. Ten kierunek, ta polityka demograficzna jest w centrum naszych działań – dodała szefowa MRPiPS.

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. wydatki na zadania w zakresie rodziny i polityki społecznej zaplanowano na 70,2 mld zł. W 2020 r. na 500+ przeznaczonych zostanie 39,2 mld zł. Tegoroczny budżet programu “Maluch Plus”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych, to 450 mln zł.

Źródło: bankier.pl