Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, Kardynał Reinhard Marx poruszył jedno z zagadnień, które jego zdaniem powinno być przedmiotem głębszej dyskusji. Uważa, że jest ono równie istotne, jak temat sposobu formacji kapłańskiej, czy problem homoseksualizmu i pedofilii w środowisku kapłańskim.


Mianowicie, mowa o celibacie. Tylko jeden na dwóch kapłanów, gdyby mógł jeszcze raz podejmować decyzję odnośnie do swojej drogi życiowej, chciałby żyć w celibacie. W Niemczech dziś połowa duchownych jest aktywna seksualnie. Jaki to będzie miało wpływ na zmiany w Polsce? 

Szokujące dane – księża nie praktykują już celibatu

Niemieccy biskupi zapowiedzieli, że chcą zmian i nie będą czekać na decyzje Watykanu. Kardynał Marx mówi, że Kościół w Niemczech wkracza samodzielnie na „drogę synodalną”. Duchowni mają dość czekania na konkretne decyzje, a w najbliższym czasie prawdopodobnie temat nie zostanie poruszony przez Watykan.

Badania przeprowadzone w 2015 r. przez monachijskiego teologa i psychiatrę Eckharda Fricka jasno pokazują, że tylko jeden na dwóch kapłanów, gdyby mógł jeszcze raz podejmować decyzję, zdecydowałby się na życie w celibacie. Niepokój niemieckich hierarchów budzi fakt, że gdyby nie księża z Polski, w wielu niemieckich kościołach nie miałby kto odprawić mszy.

Benedyktyński mnich Anselm Bilgiri, szacuje, że ponad połowa duchownych w Niemczech nie żyje w celibacie. Połowa z nich to homoseksualiści. Według Bilgiriego nie ma nic dziwnego, że ludzie nie wierzą już w celibat księży. 

Homoseksualizm w środowisku kapłańskim

Statystyki są równie przerażające we Francji. Francuski socjolog Frederic Martel mówi, że co roku w jego kraju umiera blisko 800 duchownych, a w tym czasie do seminariów i klasztorów wstępuje tylko 60 kandydatów. Wszystko wskazuje na to, że zaraz zabraknie księży. 

Według Martela około 80 procent księży jest homoseksualistami. Problem celibatu dotyczy też Australii. W trakcie posiedzenia plenarnego w 2020 r. tamtejsi księża będą dyskutować nad dotychczasową formą życia kapłańskiego i nad zagadnieniem pedofilii. Komisja wydała raport, jasno mówiąc, że celibat to „nieosiągalny ideał”, który niszczy środowisko kapłańskie.

Celibat zostanie zniesiony w Polsce?

Dziś debata na ten temat celibatu to żadne tabu. Wszędzie, tylko nie w Polsce. Nawet papież Franciszek w adhortacji z kwietnia 2016 r. „Amoris laetitia”, zwrócił uwagę, że księża mają niewielką wiedzę na temat życia rodzinnego i problemów, dlatego tradycja zamężnych księży chrześcijaństwa wschodniego jest ważna.  

Podobne zdanie ma biskup senior prałatury terytorialnej Xingu Erwin Kräutler. Niemiecki hierarcha twierdzi, że sam papież Franciszek zachęcał go do stawiania „odważnych propozycji”. Kräutler uważa też, że kobiety mogłyby być dobrymi kapłankami. Mówi, że sformułowany przez Jana Pawła II w „Ordinatio sacerdotalis” zakaz wyświęcania kobiet, „nie jest prawdą wiary ani dogmatem”. 

Równie sporna jest sprawa dopuszczenia rozwodników, w nowych związkach, do komunii świętej. Środowisko kościelne w Niemczech, Argentynie, na Malcie oraz Filipinach jest za wprowadzeniem zmian, jednak Polscy konserwatyści uznają, że w sprawie komunii dla rozwodników nic nie powinno zostać zmienione. Papież Franciszek nie wypowiada się jednoznacznie. 

Tematy środowiska kościelnego porusza też ks. prof. Andrzej Kobyliński, który twierdzi, że od 2013 r. w Watykanie, dyskutuje się o możliwości przeniesienia niektórych uprawnień z rzymskich kongregacji na biskupów lokalnych i konferencje episkopatów. Sugeruje, że w Polsce jest zbyt dużo konserwatywnych rozumień katolickich prawd wiary i moralności. Uważa, że jeszcze daleko nam do poglądów mieszkańców Australii, Hiszpanii czy Francji.