Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej gwarantowanych cen węgla – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Żeby wyrównać ceny dla mniej zamożnych, zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które importują węgiel. Cena dla odbiorców to 996 zł – dodała podkreślając, że rząd “gwarantuje 3 tony dla każdego gospodarstwa, dla każdego domu”. Maksymalna dopłata wyniesie 750 zł za tonę. Rządowy program powinien ruszyć na początku sierpnia.

Plan zrekompensowania rosnących cen węgla zostanie przygotowany przez rząd i najpóźniej od sierpnia będzie obowiązywać – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że skala rekompensat będzie uzależniona od dochodów członków rodziny.

Pani minister Anna Moskwa, pan minister Jacek Sasin, budują dzisiaj program, który będzie gwarantował, że ceny węgla będą cenami sprzed tej gwałtownej zwyżki cen z ostatnich kilku miesięcy. Chcemy, żeby ten program był gotowy najpóźniej od sierpnia” – powiedział szef rządu.

Dopłaty do węgla 2022

W zależności od poziomu dochodu dla członka rodziny będziemy refinansować tę różnicę, lub jej część, względem tych cen, które były kilka miesięcy temu, przed gwałtowną podwyżką cen węgla na rynkach światowych” – dodał.

Premier zobowiązał się, że wraz z rekompensatą cen węgla, przygotowany zostanie taki system dystrybucji węgla, aby każdy mógł go kupić w niższej cenie blisko swojego miejsca zamieszkania.

Bardzo ważne są mechanizmy dystrybucji (węgla – PAP), o tym rozmawialiśmy na poprzednim posiedzeniu Rady Ministrów. Uzgodniliśmy, że (…) aby człowiek, który nie posługuje się internetem (…) będzie mógł, tak jak do tej pory, kupić węgiel gdzieś blisko swojego miejsca zamieszkania. To jest nasze rządowe zobowiązanie” – podkreślił premier.

Morawiecki wyjaśnił, że w tym sezonie rząd, chce doprowadzić do tego, aby poszczególne kategorie gospodarstw domowych mogły kupować węgiel po cenach, które są dla nich możliwe do sfinansowania.