Koniec lata to czas dziękczynienia za całoroczną pracę ludzi na roli oraz zebrane plony. Uroczystości dożynkowe odbyły się w trzech miejscowościach w gminie Nowe Skalmierzyce – 18 sierpnia w Biskupicach, 24 sierpnia w Gałązkach Wielkich oraz 1 września w Biskupicach Ołobocznych. 


Cieszę się, że odradza się tradycja świętowania zakończenia zbiorów dzięki czemu mieszkańcy się aktywizują i wspólnie radują z tego, co udało się wyhodować dla dobra wszystkich. Gratuluję i z serca kibicuję wszystkim kołom gospodyń wiejskich. To dzięki ich zaangażowaniu i zapałowi do pracy wiele przedsięwzięć w naszej Gminie się odbywa ­– powiedział burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Organizatorem święta w Biskupicach było miejscowe KGW, które poza poczęstunkiem zadbało także o tradycyjne przekazanie bochna chleba przez starostów dożynkowych – Kamilę Król oraz Mariana Dołka. Tydzień później podobna uroczystość miała miejsce w Gałązkach Wielkich, gdzie organizatorzy – KGW oraz sołectwo – przygotowali m.in. dmuchane zamki dla dzieci, animacje z klaunem, poczęstunek oraz zabawę taneczną przy DJ-u.

Od wielu lat wsią kultywującą piękną tradycję organizacji święta plonów są Biskupice Ołoboczne, u których takie wydarzenie odbyło się 1 września. Rozpoczęło się ono korowodem po ulicach miejscowości oraz mszą świętą, którą w parafii pw. św. Bartłomieja odprawił jej proboszcz ks. Damian Marynowski: dożynki to święto rolników, którzy po ciężkiej całorocznej pracy mogą odpocząć i podziękować panu Bogu za zbiory. Symbolem tego znoju jest przyniesiony do świątyni bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża.

Po nabożeństwie, podczas przemarszu na plac przed salą wiejską, gdzie miały miejsce główne uroczystości, zatrzymano się przy pomniku bohaterów ofiar wojen, gdzie z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak wraz z prezesem PFRON Marleną Maląg odsłonili pamiątkową tablicę wykonaną w hołdzie poległym mieszkańcom Biskupic Ołobocznych.

Poza obrzędem dożynkowym, który przeprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”, organizatorzy zaprosili zebranych także na poczęstunek przygotowany przez tutejsze KGW z Biskupic Ołobocznych, muzykę w gwarze śląskiej z zespołem „Szlagier Maszyna”, „Kabaret Malina” oraz loterię fantową, w której do wygrania był m.in. telewizor i rower. Zwieńczeniem uroczystości była plenerowa zabawa, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Organizatorami dożynek byli sołtys wsi Mirosław Nowacki oraz Stowarzyszenie Kulturalne Teatr Misterium Biskupice Ołoboczne.