Dożynki w Biskupicach, Gałązkach Wielkich i Biskupicach Ołobocznych

Koniec lata to czas dziękczynienia za całoroczną pracę ludzi na roli oraz zebrane plony. Uroczystości dożynkowe odbyły się w trzech miejscowościach w gminie Nowe Skalmierzyce – 18 sierpnia w Biskupicach, 24 sierpnia w Gałązkach Wielkich oraz 1 września w Biskupicach Ołobocznych. 


Cieszę się, że odradza się tradycja świętowania zakończenia zbiorów dzięki czemu mieszkańcy się aktywizują i wspólnie radują z tego, co udało się wyhodować dla dobra wszystkich. Gratuluję i z serca kibicuję wszystkim kołom gospodyń wiejskich. To dzięki ich zaangażowaniu i zapałowi do pracy wiele przedsięwzięć w naszej Gminie się odbywa ­– powiedział burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Organizatorem święta w Biskupicach było miejscowe KGW, które poza poczęstunkiem zadbało także o tradycyjne przekazanie bochna chleba przez starostów dożynkowych – Kamilę Król oraz Mariana Dołka. Tydzień później podobna uroczystość miała miejsce w Gałązkach Wielkich, gdzie organizatorzy – KGW oraz sołectwo – przygotowali m.in. dmuchane zamki dla dzieci, animacje z klaunem, poczęstunek oraz zabawę taneczną przy DJ-u.

Od wielu lat wsią kultywującą piękną tradycję organizacji święta plonów są Biskupice Ołoboczne, u których takie wydarzenie odbyło się 1 września. Rozpoczęło się ono korowodem po ulicach miejscowości oraz mszą świętą, którą w parafii pw. św. Bartłomieja odprawił jej proboszcz ks. Damian Marynowski: dożynki to święto rolników, którzy po ciężkiej całorocznej pracy mogą odpocząć i podziękować panu Bogu za zbiory. Symbolem tego znoju jest przyniesiony do świątyni bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża.

Po nabożeństwie, podczas przemarszu na plac przed salą wiejską, gdzie miały miejsce główne uroczystości, zatrzymano się przy pomniku bohaterów ofiar wojen, gdzie z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak wraz z prezesem PFRON Marleną Maląg odsłonili pamiątkową tablicę wykonaną w hołdzie poległym mieszkańcom Biskupic Ołobocznych.

Poza obrzędem dożynkowym, który przeprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”, organizatorzy zaprosili zebranych także na poczęstunek przygotowany przez tutejsze KGW z Biskupic Ołobocznych, muzykę w gwarze śląskiej z zespołem „Szlagier Maszyna”, „Kabaret Malina” oraz loterię fantową, w której do wygrania był m.in. telewizor i rower. Zwieńczeniem uroczystości była plenerowa zabawa, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Organizatorami dożynek byli sołtys wsi Mirosław Nowacki oraz Stowarzyszenie Kulturalne Teatr Misterium Biskupice Ołoboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.