Szokującą sytuację zauważył nasz Czytelnik w Skalmierzycach na ulicy Powstańców Wielkopolskich przy sklepie spożywczym. Natychmiast zareagował, gdy zauważył zamkniętą dwójkę dzieci w aucie w pełnym słońcu.


Jak relacjonuje portalowi Info Skalmierzyce Czytelnik, który próbował ustalić miejsce pobytu opiekuna dzieci, nawet pytał pana siedzącego obok pojazdu czytającego gazetę — bezskutecznie. Gdy miał już dzwonić pod numer alarmowy i podjąć próbę otwarcia poprzez wybicie szyby, nagle znalazła się babcia, a zarazem właścicielka pojazdu. Mężczyzna (Czytelnik) zwrócił kobiecie uwagę czy jest świadoma tego czynu i czym grozi, ta miała się tłumaczyć tradycyjne “Tylko na chwilę ich zostawiłam

Czytelnik podkreślił, że cała sytuacja trwała około 3-5 min nie wiadomo, jak długo dzieci przebywały wcześniej wewnątrz pojazdu, jednak interweniujący mężczyzna od razu poczuł gorące powietrze, gdy babcia otwarła drzwi do auta.

PAMIĘTAJ! Dziecku pozostawionemu w aucie podczas upału grozi śmierć!

W upalny dzień wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu temperatura może dojść nawet do 90°C. Temperatura ciała dziecka wzrasta wówczas od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka, a to dla malucha oznacza śmierć.

Każdy, kto zauważy dziecko zamknięte w samochodzie w ciepły dzień na słońcu, w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, powinien zareagować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także — wybijając szybę. Przed odpowiedzialnością za zniszczenia mienia chroni tu bowiem stan wyższej konieczności!!