Barwnym korowodem rozpoczęło się dzisiejsze święto plonów w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce. Wyruszył on spod Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej na teren przykościelny, gdzie przekazano chleb z tegorocznych plonów Burmistrzowi. Z udziałem samorządowców, strażaków, KGW oraz mieszkańców i przybyłych gości odbyła się dalsza część dożynek.


Pierwszym punktem dożynek było przekazanie chleba na ręce Burmistrza.

W tym roku gospodarzem święta plonów w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce jest wieś Skalmierzyce. Starostami dożynek, którzy spod kościoła przynieśli chleb Burmistrzowi Jerzemu Łukaszowi Walczakowi, a tym samym poprowadzili dożynkowy korowód. Część obrzędowo-wieńcowa odbyła się po godz. 15 na terenie przykościelnym. Prócz mieszkańców na uroczystości przybyli m.in. Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski, Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, Sołtysi sołectw Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, strażacy-ochotnicy, orkiestra dęta i Mieszkańcy.

Praca na roli jest walką – mówił podczas homilii ksiądz wikariusz. I chyba słowa te najlepiej oddają trudy z jakimi musieli sobie poradzić w tym roku rolnicy. Susza spowodowała, ze ich praca była autentyczną walką o plony – dodaje ksiądz.

W Skalmierzycach nie zabrakło pięknych wieńcy i podziękowań dla rolników.

Dołączam się od nich oraz gratuluję Jerzemu Łukaszowi Walczakowi Burmistrzowi Nowych Skalmierzyc, który debiutował w roli dożynkowego gospodarza gminy! Piękna uroczystość, wspaniała frekwencja mieszkańców udowodniły, że był to debiut bardzo okazały! – mówi Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski.

Przysłowie powiada: “bez pracy nie ma kołaczy”. W tym roku musimy jednak ukorzyć się przed naturą i zaakceptować, że zbiory będą dużo niższe. Szanujmy więc chleb nasz powszedni i chciejmy dzielić się nim z innymi. A dziś świętujmy z bracią rolniczą naszej Gminy jej wielki całoroczny trud i kultywujmy piękny staropolski obrzęd dziękczynienia Bogu za zebrane plony – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Jerzy Łukasz Walczak.

Jak dożynki to nie może zabraknąć wspólnej zabawy. O tę dbają zarówno zespoły LOREM, Kabaret Strzegowianki oraz gwiazda wieczoru Piękni i Młodzi. Ponadto wszyscy korzystać mogą z takich atrakcji jak dmuchane zjeżdżalnie, zamki czy też statek piracki. Przez czas trwania imprezy czynne są również stoiska gastronomiczne. Na wszystkich przybyłych czekały regionalne smakołyki z „wiejskiego stołu” przygotowane przez KGW z całej gminy.