Policjanci z Komisariatu Policji w Nowych Skalmierzycach przypominają o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkań i domów w okresie świąt Bożego Narodzenia, sylwestra oraz ferii zimowych.


Jeśli wyjeżdżamy, poprośmy bliskich, sąsiadów o zwrócenie uwagi na nasze domy, mieszkania. Zadbajmy o zamknięcie drzwi i okien oraz sprawdzenie zamków. Nie spieszmy się, dokładnie sprawdźmy, czy pozostawiony dobytek został właściwie zabezpieczony – apelują dzielnicowi.

Tradycyjnie kilka ostatnich dni przed Świętami Bożego Narodzenia, to okres przeznaczony na zakupy. Tłumy klientów można spotkać w sklepach praktycznie każdej branży. Szczególnie oblegane są supermarkety i place targowe. Wielu wybiera zakupy przez Internet. W tych dniach częściej niż zwykle, do naszych drzwi mogą również zapukać osoby, zajmujące się handlem obwoźnym lub takie, które znajdują się w trudnej sytuacji i proszą o pomoc. Pamiętajmy, że w każdej z tych sytuacji nie można zapominać o ostrożności.

Pamiętajmy!

Tłum to prawdziwy raj dla kieszonkowców. Złodzieje doskonale wiedzą, że większość osób za zakupiony towar płaci gotówką i przed świętami, ma jej przy sobie więcej niż zwykle, przede wszystkim na bazarach i w dużych sklepach, które nie przyjmują kart płatniczych. W tych miejscach szczególnie starannie dbajmy więc o portfele i nie trzymajmy ich w zewnętrznych kieszeniach ubrań lub w otwartych torebkach. Jeżeli natomiast korzystamy z kart bankomatowych czy kredytowych, pamiętajmy, aby wraz z nimi nie przechowywać numeru PIN.

Kolejny obszar, który jest wykorzystywany do licznych oszustw, to Internet. Skuszony niższą ceną towaru klient, potrafi czasami zachować się zupełnie nieracjonalnie i zdecydować się na płatność z góry sprzedawcy, którego wiarygodność jest trudna lub wręcz niemożliwa do zweryfikowania. Policja od dawna doradza, aby dla własnego bezpieczeństwa, za zakupione przedmioty płacić dopiero przy ich odbiorze, korzystać ze sklepów o ustalonej renomie, preferować sprzedawców, dysponujących telefonem stacjonarnym.

Szczególną ostrożność należy zachować także podczas kontaktów z osobami, odwiedzającymi nas w domu. Obok ludzi uczciwych, nie brak bowiem i takich, którzy wykorzystają każdą okazję, aby nas okraść. Policjanci ostrzegają przed pomysłowością przestępców, którzy niejednokrotnie udają urzędników lub osoby, prowadzące handel obwoźny. Wśród ich ofiar, są przede wszystkim ludzie starsi lub mieszkający samotnie.

Podobnie należy postąpić, jeżeli już dojdzie do kradzieży. Każda zwłoka daje bowiem przestępcy dodatkową szansę uniknięcia odpowiedzialności. Przypominamy również, aby w przypadku utraty dokumentów, nie zapominać o ich zastrzeżeniu w banku.

Dzielnicowi także przypominają, że będąc poza domem, w przypadku potrzeby szybkiego dotarcia do najbliższej jednostki Policji niezbędna może okazać się bezpłatna aplikacja mobilna „Moja Komenda”. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób odnajdziemy również dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania, bądź tym, w którym się aktualnie znajdujemy.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy także od nas samych. Zadbajmy, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne.

Zdrowych, spokojnych, a przede wszystkim bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2020 mieszkańcom Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce życzy Komendant Komisariatu Policji w Nowych Skalmierzycach oraz Policjanci.