Wśród pojemników, do których codziennie wrzucamy odpady, brakuje odrębnego miejsca przeznaczonego na sprzęty elektryczne i elektroniczne, które odmówiły posłuszeństwa. Niewielkie urządzenia można po prostu oddać w sklepie z elektroniką, większe przy wymianie na nowy sprzęt zabierze sprzedawca. Korzystać można także z punktów zbiórki elektrośmieci i zbiórek organizowanych przez gminę.


W centrum miasta stanął pojemnik na elektrośmieci. Czy pomysł się sprawdzi? Być może w przyszłości pojemników będzie więcej?

Wczoraj, 16 sierpnia w Nowych Skalmierzycach pojawił się pojemniki na elektroodpady m.in. zużyte baterie, stare telefony i przepalone żarówki. Postawiono je obok przystanku autobusowego przy Placu Wolności.

Doskonale już Państwo wiecie, że nasz samorząd mocno stawia na wszelkie działania proekologiczne, w tym m.in. właściwe pozbywanie się zużytego sprzętu AGD zawierającego w sobie substancje niebezpieczne. Dwa razy w roku organizujemy mobilną zbiórkę elektrośmieci, która przeprowadzana jest na terenie całej Gminy. Co jednak zrobić na co dzień z drobiazgami typu zużyte żarówki, tusze do drukarek czy płyty CD, które niepotrzebnie zalegają w naszych szufladach? Teraz możecie je Państwo zutylizować na bieżąco w specjalnie do tego przeznaczonym koszu, który zamontowaliśmy w samym centrum miasta – na Placu Wolności. Wspomniany kosz składa się z pięciu segmentów przeznaczonych kolejno na zbiórkę: 1. tuszy i tonerów, 2. telefonów i ładowarek, 3. baterii, 4. żarówek, 5. płyt CD. O tym, co wrzucać do poszczególnych pojemników podpowiadają obrazki i opisy na samym koszu, jak również zamontowana tuż obok tablica informacyjna.

Mam ogromną nadzieję, że zaproponowana segregacja drobnych elektrośmieci szybko się u nas przyjmie i tego typu punkty pojawią się w kolejnych miejscach — mówi Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak.