Echa dyskusji na temat obwodnicy nie milkną. W kontrze do wypowiedzi prezydenta Kalisza staje burmistrz Nowych Skalmierzyc – Jerzy Łukasz Walczak, który tłumaczy, że przywołana przez Krystiana Kinastowskiego liczba piętnastu osób przeciwnych wariantowi nr 6 jest manipulacją faktami.

Na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Kalisza pojawił się szereg pytań w najbardziej głośnych tematach ostatnich miesięcy. Wśród nich nie mogło zabraknąć kwestii obwodnicy miasta, wobec której prezydent optuje przy wyborze wariantu nr 5 – dla przypomnienia jest to opcja mocniej wyprowadzająca ruch poza Kalisz i pozostawiająca miejsce na dalszy jego rozwój w tym kierunku. Nowym punktem zapalnym całej sytuacji jest kwestia liczy osób, które miałyby być przeciwne wariantowi nr 5. Zdaniem prezydenta Kalisza takich osób miałoby być niewiele – zwłaszcza w zestawieniu z niemal stutysięcznym miastem:

Upór i forsowanie wariantu proponowanego przez burmistrza, który w mojej ocenie nie jest korzystny dla mieszkańców Nowych Skalmierzyc, dziwi. Protestujących przeciwko wprowadzeniu tego wariantu, którzy bezpośrednio są tym tematem zainteresowani, jest około piętnastu i trudno, żeby tyle osób decydowało o obwodnicy dla stutysięcznego miasta. – mówił prezydnet Kinastowski.

Do wspomnianej wypowiedzi mocno krytycznie postanowił się odnieść burmistrz Walczak, który traktuje te słowa jako manipulację i podkreśla, że osób protestujących jest znacznie więcej. Jerzy Łukasz Walczak podaje na poparcie swoich słów m.in. dokument Studium Ekonomiczno-Środowiskowego ze stycznia 2021 roku, z którego wynika, że w przygotowanej ankiecie za wariantem preferowanym przez samorządy gminy i miasta Nowe Skalmierzyce opowiedziało się 176 osób.

Ponadto w proteście przeciwko nieroztropnym decyzjom różnego szczebla, w tym kontrowersyjnemu protokołowi z posiedzenia KOPI w dniu 30.09.2022 roku, odbył się 15 grudnia 2022 roku protest kilkudziesięciu rolników, którzy zablokowali ruch na DK-25.” – dodaje burmistrz Walczak

O temacie kontrowersji związanych z protokołem KOPI wspominali również kilka dni temu lokalni politycy Platformy Obywatelskiej, a więcej na ten temat w artykule: M. Witczak: „Decyzja w sprawie obwodnicy to jakaś gruba manipulacja”. Burmistrz Nowych Skalmierzyc postanowił odnieść się również do sugestii, że proponowany przez niego wariant oznaczony jako „6” wydłużyłby realizację inwestycji. Jego zdaniem „gdyby wariant skalmierzycki nie był od samego początku torpedowany ze strony władz Kalisza, to problem dawno zostałby zażegnany”.

Walczak zaznacza także, że nie zamierza blokować samej w sobie inwestycji, którą uznaje za niezwykle potrzebną dla kaliszan czy mieszkańców regionu, ale nie zgadza się by – jak mówi – „społeczność jego gminy była marginalizowana kosztem niechęci prezydenta Kalisza do jakichkolwiek rozmów oraz kompromisów”.

Źródło: Latarnik Kaliski