Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce jest wśród czterech gmin powiatu ostrowskiego (wraz z gminami Ostrów Wielkopolski, Raszków i Gminą Miastem Ostrów Wielkopolski), które znalazły się w buforowej, żółtej strefie zagrożonej Afrykańskim Pomorem Świń.


Objęcie strefą ochronną oznacza konieczność bezwzględnego przestrzenia zasad bioasekuracji: maty dezynfekcyjne na wjazdach do gospodarstw i przy wejściach do budynków ze zwierzętami; obowiązek zmieniania obuwia, w którym rolnicy wchodzą do wnętrza; do budynków ze zwierzętami nie mogą przedostawać się koty i psy.

Świadectwo na handel zwierzętami jest wystawiane obecnie na 24 godziny, a nie jak przedtem – na 48. Każdorazowo w przypadku uboju zwierzęcia na własne potrzeby należy wykonać badanie przed i poubojowe. Każdą padłą sztukę należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Myśliwi polujący na dziki muszą przebadać każdą sztukę. Jeśli wynik wyjdzie dodatni, cała ustrzelona zwierzyna zmagazynowana w chłodniach zostanie zutylizowana. Obowiązuje także zakaz wykonywania czynności związanych z obsługą świń przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie takich zwierząt.

Na terenie powiatu ostrowskiego znajduje się około 1500 gospodarstw ze świniami. Hodowane jest w nich 100 tysięcy sztuk.

Strefa ochronna obowiązuje do odwołania.