Zmasowany atak oszustów internetowych na mieszkańców naszej Gminy. Włamują się na konta na portalach społecznościowych i proszą znajomych o pożyczkę.


Nasila się działalność oszustów internetowych, którzy wymyślili kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy. W ostatnim czasie w naszym regionie notowanych jest coraz więcej przypadków tzw. oszustw na BLIK-a. Zasadza działania przestępców jest prosta. Po pokonaniu zabezpieczeń do kont na portalach społecznościowych rozsyłają do znajomych swojej ofiary wiadomości z prośbą o pożyczkę. Podają różne preteksty, np. że zapomnieli portfela, muszą coś pilnie opłacić, a wymagana jest płatność BLIK-iem.

Z uwagi, że o pomoc proszą, jak się wydaje bliscy czy też wieloletni znajomi, ofiary często nic nie podejrzewają i wykonują przekazywane im instrukcje. Wśród nich jest często pytanie o ilość środków na koncie, a następnie prośba o podanie kodów niezbędnych do wypłaty gotówki. Policjanci praktycznie każdego dnia przyjmują zgłoszenia od osób poszkodowanych w ten sposób.

W poniedziałek w godzinach wieczornych tego typu włamania dokonano na Facebookowe konto naszej czytelniczki Pani Aleksandry. Oszuści w ciągu 10 min wysłali wiadomości z prośbą o pomoc do około 40 jej znajomych. Niestety część z nich uwierzyła, że wykonuje ona zamówienie internetowe i możliwa jest tylko forma płatności BLIK-iem. Na szczęście w porę zorientował się mąż Pani Oli, do którego także została wysłana w\w. wiadomość.

Pamiętajmy, otrzymując jakąkolwiek prośbę o pomoc finansową, nieważne od jak bliskiej osoby, warto skontaktować się z nią telefonicznie lub osobiście i potwierdzić, czy jest prawdą, to co jest napisane w wiadomości.