W niedzielę 24 listopada 2019r., w ramach obchodów święta patronki naszej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest również patronką naszego Parafialnego Klubu Sportowego Legion Św. Katarzyny, rozegrany został I Turniej Piłki Siatkowej o Tarczę Legionu Św. Katarzyny Skalmierzyce.


W turnieju wystąpiło 9 drużyn od Ostrzeszowa, przez Ostrów Wlkp., Raszków, Kalisz, Stawiszyn, po Rychwał w powiecie konińskim oraz 3 Legiony z naszego klubu.

Wraz z naszymi 3 Legionami zagrali:

Auto Centrum Lis Kalisz
Drewpal Janków
Drink Team Kalisz
Kalisz Team
Piękni i Bestia Ociąż
Rychwał Team
Tarpany Ostrzeszów
Volley Raszków
Zielony Świat Ostrów Wlkp.

Turniej stał na niezłym poziomie sportowym i po zaciętej rywalizacji do ostatniej akcji, zakończył się zwycięstwem drużyny Tarpany Ostrzeszów, która w finale pokonała Drewpal Janków 2:1. W meczu o III miejsce Kalisz Team pokonał Rychwał Team 2:0.

I tak, cenne i oryginalne trofeum w postaci szklanej tarczy powędrowało do Ostrzeszowa. Przewidziano również trofea indywidualne, i tak „Najlepszą Zawodniczką” została wybrana Nikola Gruszczyńska z Kalisz Team, a „Najlepszym Zawodnikiem” Jan Masłowski ze zwycięskiej drużyny Tarpany Ostrzeszów. Przy okazji świętowania I edycji święta klubu doceniono również młodych wolontariuszy, którzy po raz kolejny pomagają organizatorom i wspierali pracę sędziów obsługując tablice wyników, są to: Natasza Markowska, Oliwia Michaś oraz Jan Gzieł, którzy otrzymali pamiątkowe medale.

Imprezę uświetniła w końcowej fazie rywalizacji wizyta Zastępcy Burmistrza Gm. i M. Nowe Skalmierzyce, Pani Agnieszka Sipka, która wsparła m. in. przy ceremonii dekoracji triumfatorów turnieju. Pod względem sportowym, turniej stał na wysokim i wyrównanym poziomie, wiele spotkań już od pierwszej grupowej fazy rozstrzygało się w tie-breakach.

Startujące 12 drużyn (100-120 zawodników) wraz z coraz liczniejszą grupą kibiców stworzyło sportowo emocjonujące widowisko, a towarzysko sympatyczną i miłą atmosferę. Wśród kibiców był pełen przekrój pokoleń, od dzieci w wózkach, przez ich rodziców, po ich dziadków, co miało swoisty urok i wielką wartość. Osiągnięto w ten sposób jeden z podstawowych celów działalności, a mianowicie integracja międzypokoleniowa społeczności lokalnej.

Wielogodzinne zawody (od 9:00 do 17: 00) ubogaciło wsparcie Pań z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skalmierzyc, które bardzo skutecznie zadbały o podniebienia wszystkich uczestników imprezy. Serwując własnoręcznie wykonane wypieki oraz dostarczoną przez Restaurację ze Skalmierzyc przepyszną grochówkę przyczyniły się do tego, że wszyscy opuszczając halę oprócz sportowych emocji zabrali ze sobą miłe i niezapomniane wrażenia.

Na zakończenie pozwolę sobie dodać szczególne podziękowania dla sponsorów, którzy pomogli przy organizacji tej naszej imprezy. Na szczególne podkreślenie i uwagę zasługuje wsparcie i pomoc mentora i patrona naszego klubu oraz tego turnieju, a mianowicie proboszcza naszej parafii, ks. kan. Sławomira Nowaka. Jest on wielkim przyjacielem sportu oraz kreatorem wielu inicjatyw zauważanych nie tylko w naszej parafii, ale znacznie dalej od jej granic. Podsumowując na koniec, myślę, że była to udana impreza, i że nie tylko drużyny, które były na podium czują się zwycięzcami. Uważam, że wygraliśmy wszyscy, że wszyscy wyjechaliśmy z tej imprezy z tarczami, o co symbolicznie zadbaliśmy.

W imieniu organizatorów serdecznie Zapraszam na następną, II edycję Turnieju o Tarczę Legionu Św. Katarzyny Skalmierzyce, która odbędzie się 22 listopada 2020r. DO ZOBACZENIA ZA ROK!!! Z siatkarskim pozdrowieniem – Stanisław Zbyszek Gzieł.