Małe, czarne, irytujące, siadają na naszych ubraniach, skórze i bardzo denerwują. Musimy uzbroić się jednak w cierpliwość, bo przecinki znikną dopiero po żniwach.


Przecinki, czyli wciornastki potrafią irytować w okresie letnim. Są one niemal niezauważalne gołym okiem, mają kilka milimetrów. Wciornastki są bardzo uciążliwie, bo siadają najczęściej  na spoconej i wilgotnej skórze ludzkiej, co powoduje swędzenie i uczucie dyskomfortu. To szkodniki roślin i głównie można je spotkać w okolicach pól, ale również przy zieleńcach, bo żywią się sokami z liści, źdźbeł oraz pochew liściowych i kłosów. Ich obecne masowe pojawienie się wiąże się na pewno z okresem dojrzewania zbóż, po żniwach powinny zniknąć. To szkodniki roślin, więc największe zagrożenie stanowią dla flory, u nas mogą jedynie powodować uczucie swędzenia, a na to na pewno pomogą ogólnodostępne środki w aptekach na ukąszenia owadów.

Przecinki nie lubią wilgoci, dlatego warto w domu utrzymywać wysoką wilgotność np. przez rozkładanie wilgotnych ręczników, można również często myć domową roślinność, ponieważ wciornastki często przesiadują w przydomowych roślinach.

Wciornastki (Thysanoptera, Physapoda ) – rząd owadów, obejmujący ok. 5 tys. gatunków (w Polsce ok. 220). Są to zwierzęta kosmopolityczne. Większość wciornastków żywi się sokami i tkankami roślinnymi, jednak są wśród nich gatunki grzybożerne, drewnożerne, jak również drapieżne (żywiące się larwami i jajami innych drobnych bezkręgowców). Część wciornastków to potencjalne szkodniki upraw. Obok strat związanych ze zjadaniem tkanek roślinnych są również przenosicielami wirusów, bakterii i grzybów chorobotwórczych. Owady te stały się szkodnikiem techniki, ponieważ potrafią dostawać się do matryc ekranów LCD, skąd bardzo trudno je wydostać.