Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską będzie widoczna dziś wieczorem i kolejne dni majowe. Dzięki mapie lotów możecie na bieżąco śledzić, godziny oraz gdzie znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) nad Polską. Przelot ISS można obserwować gołym okiem z Ziemi.

Jak oglądać Międzynarodową Stację Kosmiczną z Ziemi?

Trzeba jednak pilnować zegarka – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) nad Polską widoczna będzie tylko przez kilka minut. Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polska to ciekawe zjawisko, które można oglądać gołym okiem kilka razy na przełomie maja i czerwca. Jedynym warunkiem jest dobra pogoda.

Kiedy oglądać przelot ISS nad Polską?

W maju będziemy mieć kilka okazji, by oglądać przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską. Inaczej, niż w przypadku niektórych zjawisk na niebie, do oglądania przelotu ISS nad Polską nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt czy przedmioty, przez które należy patrzeć. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest na tyle duża, że z Ziemi doskonale będzie widać, jak odbija promienie słoneczne podczas poruszania się. Ważne, by niebo było bezchmurne. Jeśli w nocy pojawią się burze, zobaczenie ISS z Ziemi będzie praktycznie niemożliwe.

Co to jest ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna)?

International Space Station (ISS), czyli polsku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to projekt powstały w wyniku współpracy przedstawicieli wielu krajów. Pierwsze moduły stacji wyniesiono na orbitę w 1998 roku. Dzisiaj liczy 16 modułów, w przyszłości ma dołączyć do niej jeszcze jeden. Jednocześnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może przebywać 6 członków załogi.

Początek widoczności:

▪ 21.05 godzina 21:58:49 – 6 minut 24 sekundy (UWAGA! Długi przelot!)
▪ 21.05 godzina 23:35:16 – 6 minut 28 sekund (UWAGA! Długi przelot!)
▪ 22.05 godzina 01:11:46 – 2 minuty 39 sekund
▪ 22.05 godzina 22:44:22 – 6 minut 29 sekund (UWAGA! Długi przelot!)

Sprawdź godziny oraz mapę przelotu ISS na Polską (Kliknij TU)

Foto: Czytelnik (fotografia wykonana z 20 ; 21 maja w Rososzycy)