W poniedziałek 31 października, czyli w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skalmierzyckiej wraz z kibicami lokalnego klubu piłkarskiego KS Pogoń Nowe Skalmierzyce, udali się na cmentarze usytuowane na terenie naszej gminy Nowe Skalmierzyce.

Uczestniczy, tej szlachetnej akcji odwiedzili cmentarze w Nowych Skalmierzycach, Skalmierzycach, Gostyczynie i w Biskupicach Ołobocznych, Odwiedzili również cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Limanowskiego. Udali się, aby odwiedzić i zapalić znicze na mogiłach Powstańców Wielkopolskich.

Na cmentarzach gminy i miasta Nowe Skalmierzyce pochowano wielu zasłużonych mieszkańców ziemi wielkopolskiej. Po czym udali się pod inne symboliczne miejsca takie jak pomniki czy tablice upamiętniające te wydarzenia i ich uczestników. Odwiedzili m.in. pomnik upamiętniający śmierć Jana Mertki (1899-1918) z Przygodzic, żołnierza I Batalionu Pogranicznego ze Szczypiorna, który 27 XII o godz. 11:30 został raniony w wyniku ostrzelania przez Niemców polskiego patrolu granicznego i wkrótce zmarł (pochowano go na cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim), a także grób Józefa Idziora, o którym pisaliśmy szerzej w osobnym artykule KLIKNIJ TU

Uczestnicy tego wydarzenia odwiedzili wszystkie groby powstańców, spoczywających na terenie naszej gminy w dwóch miejscach został przyklejony Wielkopolski Krzyż Powstańczy na mogile Stanisława Bąka i Kazimierza Zebskiego. Kibice tą akcje powtarzają co roku już kilka lat.