Ministerstwo Infrastruktury nalega, aby korytarz życia i jazda na suwak były obowiązkowe. Najnowszy projekt przepisów został już opublikowany. Nadchodzące zmiany mają wpłynąć na zachowanie kierowców, tak aby szybciej przepuszczali pojazdy ratunkowe. W dodatku ma to znacznie ograniczyć korki na polskich drogach. Przepisy mają wejść w życie od 1 października 2019 roku, a obowiązują one już w wielu europejskich krajach.


Kierowcy winni korkom? Jazda na suwak rozwiązaniem problemu

Korki to zmora polskich kierowców. Wiele osób uważa jednak, że to właśnie kierowcy są ich głównym powodem, ponieważ nie potrafią jeździć na suwak. Jazda na suwak polega na tym, że uczestnicy ruchu jadą równolegle do momentu wystąpienia utrudnienia, którym mogą być np. roboty drogowe. Już wkrótce nowy znak drogowy, informujący o tego typu jeździe, znacznie usprawni ruch w razie zakorkowanej drogi. Mowa o tym, aby prowadzący, poruszający się prawym pasem, wpuścił do ruchu samochód, który dojechał do końca swojej drogi i nie może kontynuować dalszej jazdy.

Kiedy przepisy wejdą w życie, w razie niepożądanego zdarzenia drogowego, winny będzie ten, kto nie zastosował się do znaku jazdy na suwak. Precyzując: 

  • Kierowca, który porusza się na drożnym pasie, będzie musiał wpuścić prowadzącego, jadącego po pasie niedrożnym. 
  • Nie ma obowiązku wpuszczania kilku kierowców od razu, obowiązek dotyczy ustąpienia pierwszeństwa tylko jednemu kierowcy.
  • Jeśli dochodzi do zwężenia dwóch pasów jeden po lewej, drugi po prawej stronie trzeba będzie wpuścić uczestnika ruchu z prawego pasa, a następnie z lewego. 

Korytarz życia – nowe przepisy, ratujące życie

Korytarz życia, który ma ratować potrzebujących, często przysparza mnóstwa problemów. Nowe przepisy są proste. Kierowcy, którzy poruszają się na lewym pasie, będą zjeżdżać na lewo, a kierowcy ze środkowego i prawego, na prawą stronę. Na szerszych drogach korytarz życia będzie tworzony między skrajnym lewym pasem a sąsiadującym z nim środkowym.

Podczas tworzenia korytarza życia, przy zjeździe na bok, zarówno linia ciągła, jak i linia oddzielająca pas awaryjny lub pobocze, nie będzie obowiązywała.

Nowe przepisy dotyczące korytarza życia będą obowiązywały już od 1 października 2019 roku, jazda na suwak 60 dni po ogłoszeniu nowelizacji. Znaczące zmiany mają mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo i sprawne poruszanie się na polskich drogach.