Za niespełna miesiąc rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Sprawdziliśmy, jak wygląda kalendarz na nadchodzący sezon i czy dzieci mogą liczyć na dodatkowe wolne dni. Zobacz, kiedy warto wziąć urlop, by spędzić więcej czasu z dziećmi.


Rzadko kiedy zdarza się, że rozpoczęcie roku szkolnego budzi aż tak silne emocje, zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy dzienne liczby osób zakażonych koronawirusem zaczęły przekraczać 600. Coraz więcej osób stawia pytanie, czy aby na pewno, dzieci we wrześniu będą mogły wrócić do normalnej nauki w szkołach.

Pod uwagę brane są różne rozwiązania. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje, że sytuacja jest na tyle dynamiczna, że ostateczne decyzje zapadną dopiero na tydzień przed 1 września.

Pod uwagę brane są m.in. lekcje zdalne, podzielenie klas na mniejsze grupy oraz nauczanie hybrydowe, czyli połączenie zajęć on-line z nauką w szkole. Ostatni wariant mógłby oznaczać, że do szkoły pójdą wyłącznie najmłodsze dzieci, które nie mogą zostać w domy bez opieki.

Na razie jednak szkoły szykują się na “normalne” rozpoczęcie roku 1 września.

Rozpoczęcie roku, jak zawsze odbędzie się 1 września, w tym roku wypada to we wtorek. Na pierwszy dodatkowy wolny dzień od zajęć uczniowie będą musieli poczekać ponad 2 miesiące, bo do listopada.

Rok szkolny 2020/2021. Ile będzie dni wolnych od szkoły?

  • 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to niedziela, więc tym razem nie będzie to dodatkowy wolny dzień w szkole.
  • 11 listopada – wolne – Narodowe Święto Niepodległości przypada w środę. To uroczystość państwowa, w którym wszystkie szkoły są zamknięte.

Boże Narodzenie i Sylwester

Jak co roku wszystkie szkoły kończą zajęcia na dzień przed Wigilią, a wracają na zajęcia dopiero po Nowym Roku. To oznacza świąteczną przerwę od środy 23 grudnia aż do 3 stycznia. Nowy Rok przypada w piątek, a więc uczniowie wrócą do zajęć dopiero od 4 stycznia 2021 r. A już w środę – 6 stycznia święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie), które jest ustawowo dniem wolnym od pracy i szkoły.

Ferie 2021

Kolejna okazja do odpoczynku to ferie, które jak zawsze potrwają dwa tygodnie. Jako pierwsi będą mieli wolne uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Poniżej terminy zimowych wakacji dla poszczególnych województw.

18 – 31 stycznia 2021 r.

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

25 stycznia – 7 lutego 2021 r.

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

1 lutego – 14 lutego 2021 r.

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

15 – 28 lutego 2021 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Wielkanoc i przerwa świąteczna

Niedziela Wielkanocna przypada 4 kwietnia 2021. Szkoły będą miały przerwę w lekcjach już od Wielkiego Czwartku 1 kwietnia, a na lekcje wrócą w środę 7 kwietnia.

Majówka

W majówkę niestety nie możemy liczyć na zbyt dużo wolnego. 1 maja to sobota, a 3 – to poniedziałek. 3 maja dzieci nie idą do szkoły.

Boże Ciało

Boże Ciało wypada w przyszłym roku dość wcześnie, bo 3 czerwca. To również dzień wolny od szkoły, a dla rodziców od pracy.

Koniec roku szkolnego

Ostatni dzień nauki w przyszłym roku to piątek 25 czerwca 2021 r., a po nim dwa miesiące upragnionych wakacji.

Źródło: MEN