Okazuje się, że rok szkolny 2022/2023 będzie łaskawy dla wszystkich dzieci uczęszczających do szkoły – dni wolnych będzie aż 110. Liczba ta zawiera daty ustawowo wolne od pracy, weekendy, ferie zimowe i wakacje. Wiele świąt wypada w piątek, co stwarza dla uczniów i rodziców okazję do przedłużenia sobie weekendu. Sprawdź, kiedy zaplanować urlop, by cieszyć się odpoczynkiem z dziećmi.

Choć uczniowie dopiero co usłyszeli pierwszy dzwonek, wielu z nich już czeka na odrobinę wolnego i z niecierpliwością wypatruje przerw świątecznych, wakacji czy ferii. Mamy dobrą wiadomość – w tym roku będzie ich całkiem sporo. Kalendarz roku szkolnego 2022/2023 został już ustalony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wynika z niego, że uczniów czeka 110 dni wolnych od nauki. Poniżej prezentujemy pełną listę dni wolnych w nowym roku szkolnym:

Dni wolne od szkoły 2022/23

Jak widzimy, tegoroczny kalendarz szkolny sprzyja tzw. długim weekendom dla uczniów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na daty 14.10.2022 i 1.11.2022, gdyż są one dla uczniów i rodziców doskonałą okazją do spędzenia czasu z rodziną. 14 października (piątek) nie jest oczywiście dniem wolnym od pracy, lecz od zajęć lekcyjnych, ale warto zastanowić się nad wzięciem urlopu właśnie wtedy.

Na jeszcze dłuższy odpoczynek mogą liczyć osoby, które zdecydują się na urlop w poniedziałek 31 października. Następnego dnia obchodzimy Wszystkich Świętych, więc łącznie z poprzedzającym je weekendem wolne może potrwać aż cztery dni. To nie koniec. W tym roku Boże Ciało wypada “w środku” tygodnia. Aby spędzić czterodniowy długi weekend z dziećmi, warto zdecydować się na urlop 9 czerwca. Oprócz tzw. długich weekendów uczniowie mogą liczyć na dłuższe przerwy w nauce:

23 grudnia (piątek) – 1 stycznia (niedziela) – zimowa przerwa świąteczna (Boże Narodzenie i Nowy Rok),

16 stycznia – 26 lutego – ferie zimowe, termin zależny od województwa,
6 kwietnia (czwartek) – 11 kwietnia (wtorek) – wiosenna przerwa wielkanocna,
24 czerwca (sobota) – 31 sierpnia (czwartek) – wakacje.

Kiedy wypadają ferie świąteczne i zimowe?

Pamiętajmy, że ferie zimowe, jak co roku, są ruchome i w różnych województwach przypadają w różnych terminach.

Oto tegoroczne kalendarium:

od 16 do 29 stycznia 2023 r. – ferie w województwach lubelskim, łódzkim, pomorskim, śląskim i podkarpackim,

od 23 stycznia 2023 r. do 5 lutego 2023 r. – ferie w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim,

od 30 stycznia 2023 r. do 12 lutego 2023 r. – ferie w województwach świętokrzyskim, małopolskim, lubuskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,

od 13 do 26 lutego 2023 r. – ferie w województwach mazowieckim, opolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim.