Zainteresowanie, jakim cieszył się zorganizowany przez Automobil Klub Ostrowski w lipcu tego roku nieopodal skalmierzyckiego magistratu Rajd Pojazdów Zabytkowych zachęcił organizatorów do kolejnego tego typu przedsięwzięcia na terenie naszej Gminy – był nim zlot, który odbył się 3 września na nowo wybudowanym parkingu przy stadionie miejskim.

Na miejscu pojawiło się kilkadziesiąt retro maszyn, samochody, jak i motocykle, a wśród nich: Zastawa, Łada, Warszawa, Żuk, Dodge, Saab, Lincoln, Alfa Romeo itd. Równie duża jak ilość marek aut, była ich rozpiętość rocznikowa. Pojawiły się pojazdy z lat 30-tych XX wieku, ale i takie jak Polonez czy Fiat 126p, które jeździły po naszych szosach jeszcze kilkanaście lat temu.

Ich właściciele dzielili się z przybyłymi na zlot miłośnikami klasyki opowieściami o tym, jak swój pojazd nabyli, jaką drogę renowacji przeszedł, jak zdobywali do niego części. Robiono pamiątkowe zdjęcia, niektórym udało się nawet uzyskać zgodę, by usiąść za kierownicą wybranej maszyny.

Patronującemu przedsięwzięciu Burmistrzowi Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzemu Łukaszowi Walczakowi wyznaczono zadanie wyboru trzech „aut zlotu”. Zostały nimi: Mercedes 280 SE z 1967 roku, Warszawa z 1963 roku oraz model Citroena BL 11 z 1932 roku. Zwycięzców nagrodzono statuetkami, drobnymi upominkami oraz dyplomami. Te ostatnie otrzymali również właściciele aut, którzy zdobyli wyróżnienia przyznane przez kierowany przez prezesa Michała Bargiela Automobil Klub Ostrowski.

Myślę, że sporo mieszkańców “złapało bakcyla” do starych aut, postaramy się więc, aby taka impreza odbywała się u nas cyklicznie. Mam więc nadzieję, że do zobaczenia za rok! – podsumował zlot Jerzy Łukasz Walczak.

Foto: Art-Focus