Władze Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej podjęły decyzje o zakończeniu sezonu 2019/20 przyjmując klasyfikację po rundzie jesiennej jako klasyfikację końcową.


Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez WZPN:

Zarząd Wielkopolskiego ZPN na posiedzeniu w dniu 14 maja zatwierdził zakończenie rozgrywek III ligi kobiet, IV ligi mężczyzn, niższych klas seniorskich i wszystkich klas młodzieżowych w sezonie 2019/20.

Rozgrywki prowadzone przez Wielkopolski ZPN zostały zakończone z uwagi na brak możliwości ich kontynuowania. Wprowadzone przez władze państwowe przepisy nie dają prawnej możliwości organizacji współzawodnictwa sportowego w piłce nożnej w niższych ligach. Co więcej, nie zostały określone daty wydania takiego przyzwolenia, i co bardzo istotne – ewentualne warunki, na jakich miałoby się to odbyć.

Z uwagi na brak możliwości dokończenia sezonu w pierwotnym kształcie, zaistniała konieczność uregulowania spraw związanych z zakończeniem rozgrywek. Podtrzymano jako obowiązujące decyzje o braku spadków i zachowaniu awansów, z rozszerzeniem ich o miejsca, które dawały prawo gry w barażach. Powyższe dotyczy zarówno rozgrywek seniorskich jak i zmagań w kategoriach młodzieżowych.”

Co to oznacza dla klubów powiatu ostrowskiego?

W sezonie 2020/21 prawo gry w IV lidze oprócz Centry, Ostrovii i Pogoni Nowe Sklamierzyce uzyskała Odolanovia Odolanów – lider, czyli de facto zwycięzca grupy 3 V ligi.

W V lidze nadal grać będą Raszkowianka Raszków i Piast Czekanów.

Z decyzji o braku spadków ucieszyli się kibice Ogniwa Łąkociny, które mimo zakończenia rozrywek Klasy Okręgowej na ostatnim miejscu nadal będzie występować na tym poziomie rozgrywek, podobnie jak LKS Czarnylas i Barycz Janków Przygodzki.

Na boiskach A-klasy w dalszym ciągu grać będą: Iskra-Prosna Sieroszewice, OKS Ostrów, Błękitni Chruszczyny, i Huragan Szczury, a dołączy do nich zwycięzca grupy 10 B-klasy Tarchalanka Tarchały Wielkie.

W B-klasie pozostają: WKS Sobótka, LZS Chynowa, Pogoń II Nowe Skalmierzyce, Czarni Wierzbno, Błysk Daniszyn, KUKS Zębców, Orzeł Wysocko Wielkie i Wtórkowianka Wtórek.

Brak spadków, przy zachowaniu prawa do awansów sprawił, że poszczególne ligi będą musiały zostać powiększone. I tak prawo gry w IV lidze mają aż 22 zespoły. Kluby, które chcą skorzystać z prawa gry w IV i V lidze oraz Klasie Okręgowej muszą się jednak spieszyć, gdyż czas na złożenie dokumentów licencyjnych mają do 15 maja.

W tak niecodziennie zakończonym sezonie nieoficjalny tytuł “mistrza powiatu ostrowskiego” przypadł Pogoni Nowe Sklamierzyce, która zajęła najwyższe miejsce w IV lidze.

Poniżej nieoficjalna klasyfikacja końcowa sezonu 2019/20 drużyn powiatu ostrowskiego która opublikował portal Tuba Ostrowa:

1. Pogoń Nowe Skalmierzyce (5 m. IV liga)
2. Centra 1946 Ostrów Wlkp. (9 m. IV liga)
3. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. (15 m. IV liga)
4. Odolanovia Odolanów (1 m. V liga)
5. Raszkowianka Raszków (10 m. V liga)
6. Piast Czekanów (12 m. V liga)
7. LKS Czarnylas (6 m. Okręgówka)
8. Barycz Janków Przygodzki (11 m. Okręgówka)
9. Ogniwo Łąkociny (16 m. Okręgówka)
10. OKS Ostrów Wlkp (6 m. A-klasa)
11. Błękitni Chruszczyny (8 m. A-klasa)
12. Huragan Szczury (10 m. A-klasa)
Iskra-Prosna Sieroszewice (10 m. A-klasa)
14. Tarchalanka Tarchały Wielkie (1 m. B-klasa)
15. Pogoń II Nowe Skalmierzyce (4 m. B-klasa)
LZS Chynowa (4 m. B-klasa)
17. Czarni Wierzbno (5 m. B-klasa)
18. Błysk Daniszyn (6 m. B-klasa)
19. KUKS Zębców Ostrów Wlkp. (7 m. B-klasa)
20. WKS Sobótka (7 m. B-klasa)
21. Orzeł Wysockow WIelkie (8 m. B-klasa)
22. Wtórkowianka Wtórek (10 m. B-klasa)

Źródło: tubaostrowa.pl