Mandat 500 zł, a do tego w szczególnych przypadkach grzywna do 30 tys. zł – tyle wynoszą kary za nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczki. – W tym tygodniu policja, jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta – powiedział w poniedziałek rano w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Szef resortu zdrowia rozważa również wprowadzenie obowiązku rejestracji wesel, tak by później łatwiej móc je kontrolować.


Dziennikarka na samym początku zapytała, czy mamy już do czynienia z drugą falą czy jednak jest to efekt społecznego rozluźnienia. – Trudno mówić o drugiej fali. To efekt dwóch rzeczy: po pierwsze rozluźnienia, ognisk z imprez rodzinnych, a druga rzecz to duże ogniska kopalnie, zakłady produkcyjne. Trudno powiedzieć, że jest to druga fala, to raczej takie falowanie – odpowiedział prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zapowiedział, że w tym tygodniu rozpoczną się kontrole w sklepach. Policja i służby sanitarne będą sprawdzać, czy zarówno klienci jak i pracownicy sklepów mają zasłonięte usta i nos. Osoby niestosujące się do obowiązku muszą liczyć się z mandatem, maksymalnie do 500 zł.

Resort prof. Szumowskiego przygotowuje także zmiany dotyczące organizacji wesel. – Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel, po to byśmy mogli później łatwiej prowadzić dochodzenie epidemiczne – powiedział minister zdrowia.

Najprawdopodobniej młoda para przed weselem będzie musiała przekazać służbom sanitarnym listę gości. – Będzie można zrobić kontrolę, ile tych gości jest. W tej chwili dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego, to nie może być 300-400. Naprawdę zdarzały się i mamy odnotowane zakażenia na weselach. Trzymajmy się reguł rozsądku i obostrzeń sanitarnych – zaapelował Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy, że ministerstwo zdrowia już od pewnego czasu rozpatruje kwestię kontrolowania wesel. Miałaby zająć się nimi policja.

W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało o 548 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia. Z wielkopolski to 72 osoby, z czego najwięcej z powiatu ostrzeszowskiego i ostrowskiego. Z powiatu kaliskiego w raporcie ujętych jest pięć osób, w tym dziecko.