“Pierwsze dni roku, a dobre wieści finansowe już do nas spływają. Tym razem to kwota ponad 65 tys. złotych, którą otrzymaliśmy z rządowego programu Maluch+ na bieżące funkcjonowanie gminnego żłobka. To już szóste dofinansowanie z rzędu przyznane nam na działalność placówki, która powstała w 2015 roku. Ogólna suma pozyskanych środków od 2016 roku to ponad 550 tys. złotych”– mówi Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak


Co to jest program „Maluch Plus”?

Maluch Plus” to rządowy program dofinansowujący tworzenie placówek opiekuńczych dla dzieci do 3 roku życia (żłobków).
Program „Maluch Plus” skierowany jest do osób prywatnych oraz samorządów. Ze środków uzyskanych w ramach dotacji sfinansować można miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi.

„Maluch Plus”. Jakie dofinansowanie można dostać?

W budżecie programu „Malucha Plus” na rok 2021 jest 450 mln zł. Minister Marlena Maląg wyjaśniła, że kwota na 2021 rok jest wyższa dla samorządów, które już żłobek utworzyły, ale chcą zrobić to ponownie (kolejna placówka). Jeśli samorządy będą tworzyć żłobki po raz pierwszy, dostaną maksymalnie 33 tys. zł na miejsce, a w przypadku drugiego utworzenia 30 tys. zł (zamiast 25 tys. zł jak wcześniej). Minister Maląg podkreśliła, że od 2018 r. budżet programu zwiększył się ze 151 mln zł do 450 mln zł.

Celem programu „Maluch plus” jest wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech.