Podpisanie ustawy przez Prezydenta Andrzeja Dudę sprawiło, że tym samym zatwierdził on podwyżkę mandatów karnych. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku i mają być zdecydowanie bardziej odczuwalne dla kierowców.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Jedną z najważniejszych zmian, która została w niej zawarta jest wzrost wysokości mandatów. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku i radykalnie podniosą dotychczasowe kwoty. Na dzień dzisiejszy maksymalny mandat za jedno wykroczenie to 500 złotych, natomiast za większą liczbę nie może być wyższy niż 1000 złotych. Uaktualnienie sprawi, że kwoty te zostaną urosną do odpowiednio 5000 i 6000 złotych.

W związku z nowelizacją zmianie ulegną niemalże wszystkie kwoty za przewinienia. Kierowcy będą musieli przestrzegać obowiązujących przepisów, gdyż kary będą odczuwalne dla portfela. Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h policjant będzie musiał ukarać kierującego mandatem w kwocie minimum 800 złotych. Wyprzedzanie w miejscu do tego niedozwolonym kosztować będzie 1000 złotych, a tamowanie ruchu na skrzyżowaniu 500 złotych. Za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych na kierowcę nałożony zostanie mandat w wysokości przynajmniej 1500 złotych.

Ustawodawca zaplanował również zmiany, które mają zakończyć proces niewskazania kierowcy, który dopuścił się wykroczenia. Takie zachowanie było dotychczas łatwym sposobem na uniknięcie otrzymania punktów karnych, jednakże z dniem 1 stycznia 2022 roku kara za niewskazanie wzrośnie do 8000 złotych. Większe kary czekać będą także na piratów drogowych. Jeśli sprawa trafi do sądu będzie on mógł ukarać kierującego maksymalną grzywną w wysokości 30 000 złotych. Warto pamiętać, że od 1 stycznia maksymalna liczba punktów wzrośnie z 10 do 15. Sprawi to, że znacznie łatwiej będzie stracić prawo jazdy.