Tzw. czternasta emerytura będzie wypłacana w listopadzie 2021 r. – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Projekt ustawy w tej sprawie jest już przygotowany, niedługo trafi pod obrady rządu – powiedziała Marlena Maląg na antenie TVP Info. Tam jest tak, jak było zapowiadane, kryterium dochodowe. Będzie też “złotówka za złotówkę” po przekroczeniu kryterium dochodowego.

Maląg dodała, że projekt ustawy w sprawie 14. emerytury powinien być przyjęty przez rząd w ciągu pierwszych 100 dni kadencji. Minister zapewniała też, że pieniądze na wypłatę 13. emerytur są w budżecie przewidziane i nie ma żadnego zagrożenia dla wypłaty świadczeń.

Budżet na 2020 rok jest najlepszy od 30 lat. Środki na 13. emeryturę są zabezpieczone, będzie na poziomie minimalnej emerytury 1200 złotych, w kwietniu te świadczenia będą wypłacane – powiedziała Marlena Maląg w “Sygnałach Dnia” na antenie radiowej Jedynki. Wysokość 13. emerytury ustalono na poziomie minimalnego świadczenia, ale już po waloryzacji, która w tym roku ma być kwotowa – procentowa.

Nie tylko 13., ale i 14. emerytura – PiS w swoim programie wyborczym postanowił zadbać o seniorów. O ile jednak trzynastka od 2020 roku ma być wypłacana już na stałe, o tyle na czternastkę dla emerytów i rencistów trzeba będzie poczekać dłużej. Zgodnie z zapowiedziami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości, 14. emerytura w 2020 nie wejdzie w życie – miałaby pojawić się dopiero rok później. Oznaczałoby to, że od 2021 roku emeryci i renciści otrzymywać będą dwa dodatkowe świadczenia – trzynastkę i czternastkę. Warto pamiętać o tym, że do 2021 roku jej kwota na pewno nieco się podniesie. Portal Money szacuje, że w 2021 minimalna emerytura może wynosić 1,3 tys. zł. To z kolei oznacza, że dzięki trzynastce i czternastce emeryci i renciści w 2021 roku zyskają dodatkowe 2,6 tys. zł. Budżet zubożeje zaś o ponad 20 mld zł.

Nie oznacza to jednak, że pozostałym seniorom zostanie tylko trzynastka. 14. emerytura miałaby być wypłacana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – oznacza to, że czternastka byłaby pomniejszana o taką kwotę, o jaką emerytura czy renta przekracza limit. Według szacunków PiS z czternastki skorzystałoby ok. 90-95% emerytów i rencistów.

Wypłacana w maju 2019 13. emerytura w 2020 roku ma wejść w życie na stałe. Kto może na nią liczyć?

W tym roku 13. emeryturę otrzymali:

  • emeryci i renciści otrzymujący świadczenie z ZUS
  • emeryci i renciści otrzymujący świadczenie z KRUS
  • osoby otrzymujące emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne

14. emerytura. Kto dostanie czternastkę?

  • Zgodnie z zapowiedziami, 14. emerytura będzie przyznawana na tych samych zasadach, co trzynastka.
  • pełną kwotę 14. emerytury otrzymają osoby, których świadczenie nie przekracza 120 proc. średniej emerytury
  • osoby, których emerytura przekracza 120 proc. średniej emerytury, otrzymają 14. emeryturę wg zasady “złotówka za złotówkę”

Źródło: Materiały Prasowe