Face App to aplikacja, która pozwala zobaczyć jak będziemy wyglądać za 50 lat. Robienie zdjęć za jej pomocą może być jednak niebezpieczne.


Ministerstwo Cyfryzacji dokonało analizy danych osobowych i bezpieczeństwa informacji i przesłało do mediów informacje o możliwych zagrożeniach.

– Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników – czytamy w komunikacie ministerstwa. – Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji wciąż analizuje zagrożenia jakie mogą się wiązać z utratą ochrony prywatności użytkowników. Na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach – informują urzędnicy.

Dodatkową kwestię analizuje zespół monitorujący polską cyberprzestrzeń, reagujący na incydenty. Ich zadaniem jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji – m.in. ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. Jej wyniki powinniśmy poznać niebawem.

– W zależności od wniosków podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych działaniach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nie chcemy utrudniać życia użytkownikom. Chcemy ich przede wszystkim edukować i uświadamiać im, że czasem na pozór błaha zabawa, może mieć poważne skutki. Dlatego uruchomimy też specjalny punkt konsultacyjny – dodaje szef MC. Dlatego jeśli masz wątpliwości pytaj. Jak to będzie działać? Już wyjaśniamy:

Każdy kto będzie miał jakąkolwiek wątpliwość dotyczącą bezpieczeństwa aplikacji będzie mógł zapytać ekspertów NASK, czy jego obawy są słuszne.

Wystarczy, że zgłosi je zespołom CERT Polska (incydent.cert.pl) lub Dyżurnet ([email protected]), którzy odpowiedzą na twoje pytania. – Chcemy, aby takie punkty konsultacyjne pojawiły się w całym kraju. Pracujemy nad tym – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Planujemy ponadto kampanię edukacyjno-informacyjną poświęconą szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w sieci – mówi Minister Cyfryzacji.