Policja pozyskała właśnie pierwszych 78 radiowozów w zupełnie nowym malowaniu. Będą to modele kia sportage, na które wydaliśmy niemal 13 mln zł.

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy została wyznaczona do zakupu sprzętu transportowego dla jednostek policji w Polsce. Zakup pojazdów realizowany jest w ramach zakupów współfinansowanych przez jednostki samorządów terytorialnych oraz policji. Procedury przetargowe wyłoniły dostawcę oraz pozwoliły na zakup 78 szt. samochodów oznakowanych typu SUV marki Kia Sportage.

Cena samochodu oznakowanego zgodnie z nowym wzorem wynosi 166 480,50 zł. Łączna wartość zamówienia na 78 szt. radiowozów wynosi 12 985 479,00 zł.

Środki finansowe w wysokości 7 265 979,00 zł pochodzą z budżetu policji, a pozostałe, w wysokości 5 719 500,00 zł – pochodzą z Funduszu Wsparcia Policji czyli od lokalnych samorządów.

W naszym województwie pozostanie 5 takich radiowozów: 2 szt. w Świeciu i po 1 szt. w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Pozostałe samochody zostaną przekazane do komend w Polsce.

Samochody kia sportage są wyprodukowane w ramach nowej generacji modelu, wyposażone w silnik benzynowy o pojemności cm³ 1598 oraz mocy netto 110 kW. Dodatkowo pojazdy są wyposażone w manualną skrzynię biegów, czujniki i kamerę cofania, apteczkę pierwszej pomocy z rozszerzonym jej wyposażeniem, koło dojazdowe, a także system łączności radiowej dedykowany dla policji.

Dostawa tych radiowozów jest pierwszą, która została zrealizowana zgodnie z nowym wzorem oznakowania pojazdów policyjnych przedstawionych na targach Polsecure w Kielcach w 2022 r.

Zgodnie z założeniami, nowe malowanie wprowadzono, aby auta policyjne były “lepiej widoczne oraz rozpoznawalne”. Nowe pojazdy mają m.in. więcej ostrzegawczych sygnałów błyskowych oraz dodatkowe elementy odblaskowe. Nowością są też elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej.