Jeden z mieszkańców Skalmierzyc zauważył kłęby dymu wydobywające się z komina, a także strzelające wysoko iskry. Powiadomił mieszkańców tego budynku. Okazało się, że w kominie pali się sadza. Natychmiast podjęto decyzje o wezwaniu straży pożarnej.


W czwartek, 16 stycznia ok. 17:35 wpłynęło zgłoszenie do SKKP w Ostrowie Wielkopolskim o pożarze sadzy w przewodzie kominowym przy ulicy ks. Jana Piotrowicza w Skalmierzycach. Dyżurny SKKP w Ostrowie Wielkopolskim zadysponował do pożaru siły i środki OSP KSRG Skalmierzyce, wóz bojowy oraz podnośnik hydrauliczny z PSP Ostrów Wielkopolski. Na miejscu stwierdzono pożar sadzy w przewodzie kominowym i przeprowadzono standardowe działania podczas tego typu zdarzeń.

Ogromne zadymienie i ogień tym razem został w porę zauważony, który spowodował tylko pożar sadzy w kominie. Jednak gdyby zapaliło się w nocy, skutki pożaru mogłoby być bardziej dotkliwe. Po pożarze korzystanie z pieca jest zabronione do czasu wydania ekspertyzy przez kominiarza, który stwierdzi czy komin po pożarze nadaje się do użytkowania. Ewentualnie właściciel budynku otrzyma zalecenie co należy poprawić.