23 maja 2019 roku w Gdyni odbyła się gala, podczas której Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce otrzymała nagrodę za wyróżnianie się w zakresie aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży. Laur odebrał burmistrz Jerzy Łukasz Walczak z rąk legendy polskiego kolarstwa, wicemistrza olimpijskiego z 1980 roku i dwukrotnego medalisty mistrzostw świata Czesława Langa.

Włodarzowi towarzyszył Kierownik Referatu Kultury, Sportu i Promocji Gminy Aleksander Liebert. Poza Nowymi Skalmierzycami nagrodę otrzymali także: Rawicz, Czechowice – Dziedzice, Kartuzy, Międzychód, Stawiszyn, Morawica, Aleksandrów Łódzki, Margonin oraz Oborniki.

Dr Paweł Zembura, adiunkt z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, podzielił się swoimi badaniami dotyczącymi skutecznego i nieskutecznego działania samorządów w zakresie sportowej aktywizacji dzieci i młodzieży. Dokonując analizy udowodnił, że inwestycje to za mało, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie. W Polsce, pomimo coraz lepszej infrastruktury, aktywność sportowa ma bowiem tendencję spadkową.

Ranking „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży” został zorganizowany po raz trzeci przez Dziennik Gazety Prawnej, a lista wyróżnionych zostanie opublikowana na jego łamach 12 czerwca 2019 roku. Sam fakt otrzymania tak prestiżowej nagrody mobilizuje nas do dalszego działania na rzecz rozwijania wśród dzieci aktywności sportowej. Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce wspiera przedszkola i szkoły oraz współpracuje z instytucjami, dla których dobro najmłodszych jest najważniejsze. Kultura fizyczna i sport powinny zaś stanowić kluczową rolę w wychowaniu i organizacji czasu wolnego każdego człowieka – powiedział włodarz po otrzymaniu nagrody.

Zgłoszenie do konkursu należało przesłać do 31 marca, wypełniając ankietę dotyczącą tytułowych działań rankingu. W gminnym budżecie zabezpieczane są środki finansowe na upowszechnienie sportu i rekreacji ruchowej. Jednostka udziela również dofinansowań związanych z aktywnością fizyczną całej społeczności. Z zarezerwowanych pieniędzy samorząd buduje i modernizuje tereny rekreacyjne oraz finansuje zakup urządzeń sportowych. Dzięki uzyskaniu dużej liczby punktów nasza jednostka samorządowa może pochwalić się dzisiaj otrzymaną nagrodą. Udział w konkursie był bezpłatny.