Wraz z ciepłymi dniami maja na ulice i drogi naszej gminy wyjeżdża coraz więcej rowerzystów w różnym wieku.

W gronie rowerzystów bardzo często znajdują się dzieci, które w perspektywie przepisów ruchu drogowego traktowane są jako piesi. Dlaczego? Zachęcamy do krótkiej lektury, w której Straż Miejska wyjaśnia wszelkie szczegóły.

Uczysz dziecko jeździć na rowerze? Musisz to wiedzieć!

Może zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć „Co pan robi, obok jest ścieżka rowerowa? Niech pan weźmie dziecko z chodnika! Tu ludzie chodzą”. No właśnie, gdzie w takim razie szlifować rowerowy ,,kunszt” naszych pociech?

Zacznijmy od przepisów:

1. Dziecko do lat 10, które potrafi jeździć na rowerze, musi być pod opieką osoby dorosłej.

2. Dziecko do lat 10 kierujące rowerem jest traktowane jak pieszy! Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku.

3. Osoba dorosła opiekująca się małym rowerzystą może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze (także po chodniku).

Przejdźmy do sedna:

Nawet jeżeli obok chodnika mamy wyznaczoną ścieżką rowerową, to nie powinniśmy na nią wjeżdżać z tak małym dzieckiem. Możemy korzystać z niej tylko wtedy, gdy nie ma chodnika ani pobocza albo nie mamy możliwości skorzystania z nich.

Uwaga:

Warto zaznaczyć, że gdyby nie było chodnika, pobocza, ścieżki rowerowej możemy poruszać się lewą stroną jezdni, pod prąd, tak jak piesi.