Radiowozy w Polsce już niedługo przypominać będą te niemieckie. Dzięki intensywnie żółtemu kolorowi będą widoczne z daleka. Na autach pojawi się też hasło.


Do tej pory na polskich ulicach widzieliśmy policjantów w dwukolorowych radiowozach – niebieskie srebrne. Teraz do tych kolorów dołączą żółte pasy – rzucające się w oczy. Nowy kolor znajdzie się zarówno na masce, jak i z obu boków i z tyłu samochodu.

Już wkrótce auta policyjne mogą zmienić barwy. Będą bardziej widoczne, bo do srebrnego i niebieskiego koloru dojdzie żółty, dzięki czemu polskie radiowozy będą podobne do brytyjskich, niemieckich i szwedzkich.

Radiowozy w nowych barwach Komenda Główna Policji zaprezentowała na trwających w Warszawie targach Europoltech 2019. Nowe malowanie z żółtymi odblaskowymi elementami zyskały kia ceed, opel astra i mercedes sprinter, a także motocykle honda.

Jak tłumaczą przedstawiciele KGP, zmiana oznakowania ma poprawić widoczność radiowozów, a tym samym bezpieczeństwo policjantów i innych uczestników ruchu drogowego.

Poprzednio radiowozy zostały przemalowane w 2007 r. Granatowy kolor zastąpił srebrny z dodatkiem błękitno-białej odblaskowej folii, dzięki czemu radiowozy miały być lepiej widoczne w nocy.

Decyzja o kolejnej zmianie barw nie została jeszcze podjęta. Przywiezione na targi modele to prototypy. W Warszawie w aktualnym srebrno-błękitnym malowaniu zaprezentowano m.in. najnowsze radiowozy bmw serii 3. Wkrótce, najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami, na polskie drogi wyjedzie 51 oznakowanych egzemplarzy tego modelu.

Nowe radiowozy będą wyposażone w 184-konne silniki, zapewniające maksymalną prędkość 240 km/h i przyspieszenie do setki w 7 sekund. Na polskie drogi trafi także 31 nieoznakowanych bmw serii 3.