Dziś, 17 września tuż przed godziną 11⁰⁰, czujnością i odpowiedzialnością wykazali się mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce w Śliwnikach na ulicy Nowej, którzy nie pozostali obojętni na sygnały świadczące o tym, że kierowca, za którym jechali może być pod wpływem alkoholu.

W niedzielę, kilkanaście minut po godzinie 10⁰⁰ dwóch mieszkańców Śliwnik na ulicy Nowej dość mocno zaniepokoił styl jazdy osobowego Renault. Mężczyźni nabrali podejrzeń co do stanu trzeźwości osoby siedzącej za kierowcą auta i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Doszło do obywatelskiego zatrzymania.

Za kierownicą osobowego Renault siedział około 45-letni mieszkaniec Psar. Na miejsce skierowany został najbliższy patrol policji z WRD Ostrów Wielkopolski. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało, że miał on w organizmie blisko 3 promila alkoholu. Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, kierowca osobowego Renault, miał wcześniej robić zakupy w sklepie monopolowym w Nowych Skalmierzycach przy ulicy Kaliskiej. Początkowo po zatrzymaniu przez mieszkańców Śliwnik oddalił się z miejsca zdarzenia, jednak chwile później wrócił i przyznał, że kierował. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do wytrzeźwienia. Teraz grozi mu wysoka kara grzywny, a nawet do dwóch lat pozbawiania wolności, a do tego straci prawo jazdy.

JAKIE MASZ PRAWO!!

Możesz zdecydować się na fizyczne powstrzymanie kogoś od jazdy, jeśli masz przekonanie, że jego opór nie będzie duży lub będziesz w stanie bez trudu go przełamać (np. jeśli kierowca jest tak pijany, że ledwo trzyma się na nogach lub posiadasz znaczącą fizyczną przewagę). Zawsze warto poprosić drugą osobę, by pomogła Ci w interwencji. Wspólnie poczekajcie na przyjazd policji.Jeśli kierowca, który wyraźnie jest pijany, zatrzyma się (np. na światłach czy na poboczu), możesz zareagować, korzystając z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. W ramach tzw. zatrzymania obywatelskiego możesz otworzyć drzwi samochodu pijanego kierowcy i wyciągnąć kluczyki, uniemożliwiając mu w ten sposób dalszą jazdę. Bądź stanowczy – wyraź swój sprzeciw wobec jazdy pod wpływem alkoholu, uświadom ryzyko, z jakim się wiąże. Możesz odwołać się do prawa i surowych kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwości oraz do emocji, wskazując na możliwość spowodowania tragedii na drodze. Następnie poczekaj na przyjazd policji.