16 sierpnia do Skalmierzyckiego Sanktuarium dotarła XI Pielgrzymka Motocyklowa “Od Krzyża do Krzyża, od Bałtyku do Tatr”.


Pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie, do Krzyża na Giewoncie. Nieprzerwanie od 2008 roku z Pustkowa, gdzie ustawiono na wydmie replikę Krzyża z Giewontu, wyrusza grupa motocyklistów, by dotrzeć na sam szczyt Giewontu. W ten sposób pielgrzymują w myśl słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas Mszy św. w Szczecinie w 1987 roku: „… jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie”. Komandorem Honorowym i pomysłodawcą Rajdu jest ks. prof. Wiesław Dyk. Uczestnikami są motocykliści z całej Polski oraz księża motocykliści z klubu God’s Guards Sacerdos Group. Do tego klubu należą m.in. ksiądz proboszcz Sławomir oraz ks. wikariusz Marcin.

Inicjatorem i pomysłodawcą był ks. abp Andrzej Dzięga, który pewnego razu spotkał się z księdzem Wiesławem Dykiem oraz motocyklistami, którzy byli wokół niego zgromadzeni i dał pewien impuls, aby zorganizować takie pielgrzymowanie w myśl znanej polskiej pieśni „Od Bałtyku po gór szczyty”.

Pustkowo posiada większą replikę krzyża giewonckiego, stąd też te dwa punkty. Trudno byłoby o inne, zwłaszcza że nad Bałtykiem, nad samym brzegiem morza stoi ten krzyż – Bałtycki Krzyż Nadziei – podkreślił ks. Bartosz Adamiak.