W środę 17 lipca około godziny 13:15 w miejscowości Bogufałów (gmina Przygodzice) doszło do pożaru suchej trawy i łąk na torfowiskach. Już ponad 20 godzin tłoczą wodę do pokładów torfu, rozgrzanych do kilkuset stopni Celsjusza.


Początkowo ze względu na pierwsze zgłoszenia o pożarze lasu na miejsce zadysponowane zostały liczne siły i środki Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej w postaci 6 wozów bojowych. Pierwsza na miejscu jednostka OSP Bogufałów poinformowała dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, że pali się łąką i sucha trawa, a nie jak wynikało ze zgłoszenia – las. 

Akcja była rozwojowa, ponieważ okazało się, że pożar ma miejsce na terenie torfowisk co znacznie utrudniło akcję gaśniczą. Na miejsce zadysponowano kolejne jednostki Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, utworzono punkt czerpania wody, a na teren akcji wkroczył także prywatny sprzęt rolniczy z beczkowozem. Działań strażaków nie ułatwiał grząski teren co najmniej 3 ciężkie wozy bojowe utopiły się w grząskim terenie, konieczne było użycie ciągnika rolniczego do ich wyciągnięcia. W czasie akcji strażacy zbudowali magistralę wodną o długości około jednego kilometra.

Przez blisko 10 godzin w kluczowym momencie na miejscu akcji pracowało 16 zastępów Straży Pożarnej z OSP i PSP oraz samolot gaśniczy DROMADER z lotniska w Michałkowie, który dokonał kilka zrzutów. 

Dziś około godziny 9:30 zadysponowano OSP Skalmierzyce na miejsce celem dalszego dogaszania torfowiska. Dogaszanie takiego terenu nie należy do łatwych i można potrwać nawet kilka dni.

Siły i środki:
GBA 531[P]21 PSP Ostrów Wielkopolski
GCBA 531[P]26 PSP Ostrów Wielkopolski
GCBAPr 531[P]25 PSP Ostrów Wielkopolski
SLOp 530[P]83 PSP Ostrów Wielkopolski
SLKw 530[P]83 PSP Ostrów Wielkopolski
GCBA OSP KSRG Skalmierzyce
GBA OSP KSRG Przygodzice
SLRt OSP Bogufałów
GBA OSP Chynowa
GCBA OSP KSRG Sieroszewice
GBA OSP KSRG Sieroszewice
GCBA OSP Wielowieś
GCBA OSP Masanów
GBA OSP Kwiatków
GCBA OSP Gorzyce Wielkie
GCBA OSP Ołobok
GBA OSP Westrza
Samolot gaśniczy dromader
Prywatny ciągnik z beczką