Premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan “odmrażania” sportu. Składa się z pięciu etapów, z których pierwszy, polegający na otwarciu parków i lasów już został wdrożony.


W kolejnym nastąpi otwarcie niektórych obiektów sportowych. Korzystanie z nich będzie obwarowane jednak wieloma nakazami, lecz nie będzie tam obowiązku noszenia maseczek.

II etap – 4 maja

OBIEKTY: boiska szkolne (w tym Orliki), stadiony sportowe, korty tenisowe, stadniny koni, strzelnice, tory gokartowe, tory łucznicze, pola golfowe

ZASADY: jednocześnie maksymalnie 6 osób (na kortach 2), zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk i urządzeń, zakaz korzystania z szatni

III etap

OBIEKTY: hale sportowe, hale szkolne

ZASADY: jednocześnie maksymalnie 5 osób, zakaz korzystania z szatni, identyfikacja osób, dezynfekcja rąk i sprzętu

IV etap

OBIEKTY: baseny, kluby fitness, siłownie, parki trampolin, ścianki wspinaczkowe, kręgielnie, skateparki, kluby z kortami do badmintona, squasha oraz tenisa stołowego.

ZASADY: zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk i urządzeń, identyfikacja osób, ograniczona liczba uczestników

Czwarty etap to także zniesienia zakazu organizacji imprez sportowych na świeżym powietrzu z maksymalną liczbą, 50 osób, ale bez udziału publiczności.

V etap

Ostatni, piąty etap to pozwolenie na organizację imprez masowych. Przedstawiciele rządu już dziś poinformowali, że to bardzo daleka perspektywa i także będzie obwarowana nowymi zasadami sanitarnymi. Dokładne terminy wszystkich etapów nie zostały podane, ponieważ zależą od rozwoju sytuacji w kraju w związku z epidemią koronawirusa.