Średnia cena benzyny 95 zbliżyła się do poziomu 8 zł za litr. To są jednak uśrednione ceny, są bowiem takie stacje paliw, gdzie już za popularna bezołowiową 95 trzeba zapłacić powyżej tej kwoty. Analitycy przewidują, że w najbliższych dniach zarówno Pb95 jak i ON nadal będą drożały.

Pb95 osiągnęła już cenę dla oleju napędowego z 10 marca. Spoglądając na pylony stacji paliw z chęcią zatankowania trzeba przygotować się na spory wydatek. Średnia cena paliwa podskoczyła niemal do 8 PLN za litr Pb95. – Średnie ceny benzyny 95 i 98 oktanowej wzrosły odpowiednio o 54 i 65 gr/l, oleju napędowego o 31 gr/l – zaznacza Urszula Cieślak z branżowego serwisu reflex.com.pl

Widmo podwyżek ciągle aktualne

Chociaż, jak wykazuje Reflex, znaczące podwyżki cen paliw już nastąpiły, to ryzyko kolejnego wzrostu cen jest jak najbardziej realne.

  • Jest miejsce na podwyżki cen zarówno benzyn jak i oleju napędowego o ok. 10 – 20 gr/l. Jeśli jednak ceny paliw gotowych na rynku europejskim będą dalej rosły, to podwyżki cen na stacjach mogą być wyższe – wyliczają ekspertka.

Jakie są ceny paliw na stacjach benzynowych?

Aktualne ceny paliw w Polsce wynoszą:

benzyna bezołowiowa 95 – 7,89 zł/l,
bezołowiowa 98 – 8,45 zł/l,
olej napędowy – 7,39 zł/l,
autogaz – 3,60 zł/l.

OPEC+ 2 zwiększa produkcję, ale to nie ustabilizowało rynku

W okresie letnim zapowiedziano zwiększenie produkcji w ramach OPEC+ 2 do 648 tys. baryłek dziennie w lipcu i o kolejne 648 tys. baryłek dziennie w sierpniu.

Będzie dwucyfrowa kwota?

Wszystko wskazuje na to, że Orlen przygotowuje się do wprowadzenia dwucyfrowych kwot w cenie paliwa. Na wielu stacjach pojawiły się pylony z czterema polami do wyświetlania ceny przy konkretnym rodzaju paliwa. Możliwe zatem są ceny rzędu 10,00 i wyżej za litr.