Nasz czytelnik oniemiał wczoraj, kupując 4 (słownie: cztery) gwoździe w jednym z marketów budowlanych w Kaliszu. To efekt nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać od 1 września 2019 r.


Za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić. Nowe, ostrzejsze przepisy będą obowiązywać od 1 września – powiedział w wywiadzie dla “Jedynki” Polskiego Radia minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Nowe przepisy to efekt obchodzenia przez sklepy dotychczasowych przepisów poprzez wydawanie klientom „cięższych” toreb, które dotychczas nie były objęte opłatą recyklingową.

Efektów ekologicznych nie osiągnęliśmy — przyznał minister, mówiąc o przepisach obowiązujących od 2018 r. Stąd decyzja, aby objąć wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów opłatami, żeby rzeczywiście zachęcić ekonomicznie wszystkich do porzucenia foliówek, by wreszcie używano toreb wielokrotnego użytku na zakupy — tłumaczył Kowalczyk w Programie 1 Polskiego Radia.

Za każdą torbę foliową będziemy płacić.

Od 1 września za każdą torebkę foliową, z wyjątkiem tak zwanych zrywek, będziemy płacili 20 groszy plus VAT — powiedział minister. I dodał: Mam nadzieję, że każdy będzie powoli rezygnował z używania foliówek. Torebki foliowe najczęściej są torebkami jednorazowymi. Po jednym użyciu są wyrzucane, zalegają na składowiskach. Nie chodźmy z foliówkami na zakupy, nie kupujmy kolejnych foliówek. Używajmy toreb wielokrotnego użytku — od dawna apeluje minister Kowalczyk.

Teraz po prostu każda reklamówka będzie podlegała opłacie. Jedynym wyjątkiem mają być tzw. zrywki. Chodzi o bardzo lekkie torebki foliowe o grubości poniżej 15 mikrometrów. Dotyczy to tych szczególnych przypadków, w których pakowana jest w nie żywność sprzedawana luzem. W takim wypadku torebka jest traktowana jako opakowanie podstawowe, a jej użycie podyktowane jest względami higienicznymi. Dlatego też opłacie recyklingowej podlegają torebki używane do pakowania produktów innych niż spożywcze (np. drobne śrubki, gwoździe itp.), nawet gdy ich grubość nie przekracza 15 mikrometrów tak jak u naszego czytelnika.

Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. ponad 1,4 mld zł — pisze Bankier.pl. Ministerstwo wyliczając wpływy za 2020 rok przyjęło założenie wykorzystania 150 sztuk foliówek na jednego mieszkańca Polski. Obecnie możemy wykorzystywać nawet 300 toreb z tworzyw sztucznych na mieszkańca rocznie.