Edward Janiak nazywa reakcję abpa Wojciecha Polaka po opublikowaniu filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego” – “kompromitującą”.


Sprawa procederu, w którym miał uczestniczyć hierarcha z Kalisza, oparła się o Watykan. Śledztwo w imieniu Stolicy Apostolskiej ma przeprowadzić Archidiecezja Poznańska.

Ordynariusz Diecezji Kaliskiej Edward Janiak skierował list do biskupów, w którym zarzuca, że Prymas Polski Wojciech Polak działa na szkodę Kościoła i uderza w jego wizerunek.

Jest to kompromitujące, że ks. Prymas w dzień przed uroczystością 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II podaje wiadomość, atakującą moją osobę jakobym miał ukrywać księdza pedofila – napisał w liście biskup Janiak.

Zapowiedział, że nie zamierza w milczeniu czekać na rozstrzygnięcie sprawy. W liście nawiązuje do filmu braci Sekielskich, którzy ujawniają pedofilię w kościele. Autorzy wskazują, że biskup kaliski miał tuszować sprawę. Edward Janiak zarzuca Prymasowi, że wydał swoje oświadczenia bez zapoznania się z faktami.

To kolejny list, który pisze w swojej obronie kaliski hierarcha. Przed tygodniem w kościołach diecezji prosił wiernych o modlitwę w jego intencji w obliczu – jak napisał “medialnej nagonki“.

Kuria w Gnieźnie nie komentuje listu. Odsyła do Konferencji Episkopatu Polski do Warszawy.

Źródło: Radio Poznań