W piątek 10 stycznia, około godziny 16:40, dyżurny SKKP PSP w Ostrowie Wielkopolskim odebrał zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w jednym z budynków w Boczkowie przy ulicy Zapłocie.


Po przybyciu zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym. Działania polegały w pierwszej fazie na wygaszeniu paleniska pieca oraz skontrolowaniu pomieszczeń, przez które przechodzi komin. Z uwagi na brak wyłazu dachowego zastosowano drabinę mechaniczną, przy użyciu szczotki kominowej strącano palącą się sadzę i wybrano ją z przewodu kominowego oraz wyniesiono z pomieszczenia.

Z uwagi na duże zadymienie w pierwszej fazie działań ratownicy z OSP Boczków pracowali w sprzęcie ODO. Przybyły na miejsce zdarzenia kolejne zastępy z OSP KSRG Skalmierzyce, wóz bojowy oraz podnośnik hydrauliczny z PSP Ostrów Wielkopolski. Przy pomocy kamery termowizyjnej skontrolowano temperaturę komina oraz przewietrzono pomieszczenia.