3 stycznia na placu pałacu w Śliwnikach odbyło się pierwsze niedzielne morsowanie. Mimo niesprzyjającej pogody pojawiła się liczna grupa miłośników zimowych kąpieli.


Pierwsza niedziela w nowym roku okazała się być deszczowa. Nietypowa pogoda nie zniechęciła jednak lokalnej grupy morsów, która po krótkiej rozgrzewce ochoczo wkroczyła do zamarzniętego akwenu. Grono Skalmierzyckich Morsów stale się powiększa, a na niedzielnym spotkaniu pojawiły się “pierwszaki”, dla których dzisiejsza zimna kąpiel była debiutem.

Wskazówki i zasady morsowania

Morsować może każdy i uczestnicy chętnie zapraszają wszystkich do wspólnej kąpieli tradycyjnym okrzykiem „Chodźcie do nas”. Każdy jednak wcześniej powinien odbyć obowiązkową rozgrzewkę. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tą zimową rozrywką, Skalmierzyckie Morsy przygotowały garść wskazówek.

W celu wzmocnienia mechanizmu termoregulacji, niezwykle ważne jest zaopatrzenie organizmu w tlen przed kąpielą. Uzyskać to można przy pomocy różnych ćwiczeń gimnastycznych i sportów aerobowych (np. bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking), które zapewnią dodatkową produkcję ciepła, w rezultacie której krew i tkanki nasycą się odpowiednio tlenem. Niestety tego zadania nie zapewni gorąca herbata, ani inne ciepłe napoje, tak więc nie ma sensu przed kąpielą pić gorących napojów. Oczywiście spożywanie napojów alkoholowych jest całkowicie zabronione. Najlepiej rozgrzewać się przed morsowaniem, uprawiając sport, który najbardziej lubimy – najskuteczniejsze będzie jednak bieganie. Bieg jest jedną z najbardziej naturalnych form ruchu”.