Po 20 latach od zamknięcia poczekalni na naszym dworcu PKP podróżni już lada chwila znów będą mogli korzystać z jej dobrodziejstw. Wczoraj odbyło się uroczyste przecięcie wstęgę symbolizujące rozpoczęcie nowego etapu w życiu dworca.


Wyremontowana poczekalnia utrzymana jest w klimacie lat początku XX wieku. To ok. 100m2 powierzchni, na której mieszczą się także toalety oraz lokal porządkowo-socjalny. Z racji zabytkowego charakteru budynku wszystko wykonywaliśmy pod czujnym okiem konserwatora.

Poczekalnia to kolejny etap przywracania estetyki i użyteczności dworca, po wykonanym już w roku 2018 remoncie konstrukcji dachu, wymianie dachówki, remoncie świetlika i wieży a także odnowionej w roku 2019 zewnętrznej części frontowej. Były to inwestycje przeprowadzone przy udziale środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Remont poczekalni w większości został sfinansowany ze środków pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Prawie 400 tys. złotych, czyli 85% pierwotnych kosztów remontu poczekalni gmina pozyskała bowiem z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Burmistrz Jerzy Łukasz Walczak dziękując Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego Markowi Woźniakowi wyraził nadzieje, że krąg orędowników odnowy i nadawania budynkowi kolejnych użytecznych funkcji będzie się rozrastał.

Uwagę lokalnych i krajowych mediów przykuło znalezisko, które odkryto w lipcu tego roku podczas prac remontowych w poczekalni dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach. Odnaleziono list w butelce, który w murach budynku przeleżał 79 lat. Napisali go Jan Karolewski i Władysław Sobański, a w krótkiej wiadomości zawarli między innymi słowa: „Kto znajdzie tą kartkę to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi jak te krzyżaki ludzi wysiedlali”. Idealnie wręcz zachowany liścik przejęła Dorota Bartoszewicz ze Stowarzyszenia Ocalić od Zapomnienia „Infinitas”. To ona skontaktowała się z rodzinami robotników wykonujących prace remontowe na dworcu podczas hitlerowskiej okupacji.