Średnio co cztery godziny wyjeżdżali w ub. roku do akcji strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa. W dniu 27 marca 2020 dokonano tradycyjnego podsumowania minionych 12 miesięcy.


Przedstawiając szczegółowe statystyki bryg. Jacek Wiśniewski Komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim podkreślał, że ostrowscy strażacy wyjeżdżają nie tylko do zdarzeń na terenie naszego powiatu, ale również biorą udział w innych regionach, szczególnie dotoczy to wyjazdów związanych z ratownictwem chemicznym.

W 2019 roku odnotowano dokładnie 2017 zdarzeń, co daje mniej więcej 5,5 zdarzenia na dobę i wyjazd średnio co 4 godziny. Tylko co trzecie zdarzenie to pożary. Większość interwencji dotyczyła wypadków komunikacyjnych oraz akcji związanych z usuwaniem zniszczeń po burzach, wichurach i ulewach. 74 razy ostrowscy strażacy byli wzywani do fałszywych alarmów. Największą akcja w ubiegłym roku był pożar składowiska odpadów wielkogabarytowych przy ulicy Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim, z którym walczyło 25 zastępów straży pożarnej.

Podczas dorocznej narady podsumowującej uhonorowano także st. strażaka Bartosza Pery, który będąc po służbie uratował życie młodemu mężczyźnie, który został poszkodowany w wypadku, do którego doszło w sierpniu w Czajkowie w gminie Blizanów.

– ‘’Taka postawa, będąca czystym odruchem, naturalną reakcją na potrzeby bliźniego budzi nasz szczególny szacunek. Cieszymy się, że ten sposób możemy Panu podziękować za to zachowanie, a wyróżnienie to odbywa się podczas dorocznego podsumowania pracy Państwowej Straży Pożarnej i w obecności tak wielu gości. Profesjonalizm w działaniu, nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim takie podejście i zachowania pojedynczych strażaków składają się na najwyższe uznanie, jakim społeczeństwo darzy straż’’ – powiedział Piotr Walkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, który w imieniu swoim oraz Starosty Ostrowskiego uhonorował strażaka drobnymi upominkami.

Nagrodę oraz podziękowania otrzymali także st. ogn. Wojciech Szymczak i st. sekc. Patryk Pera, którzy reprezentując polską straż pojechali w grudniu ubiegłego roku pojechali do dotkniętej trzęsieniem ziemi Albanii z transportem łóżek.