W tym roku minęło 75 lat od zakończenia II Wojny Światowej. Wydarzenie, które bardzo boleśnie odbiło się w historii Polski, jak również w życiu mieszkańców wsi Biskupice Ołoboczne.


Kilkanaście osób z miejscowości zostało zamordowanych, lub zamęczonych przez niemieckiego okupanta w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Wieczna pamięć o tych co oddali życie za wolną ojczyznę przejawia się m.in. poprzez składane znicze i kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Poległych.

Intencją pomysłodawców jest skorygowanie oraz uzupełnienie treści poprzedniej tablicy, ķtóra została zdemontowana w trakcie gruntownego remontu pomnika. W tym roku, w roku rocznicowym mieszkańcy chcą upamiętnić tamte trudne czasy nową płytą pamiątkową.

Zamierzają umieścić wszystkie nazwiska osób które były represjonowane i poniosły najwyższa ofiarę. Umieszczą nazwiska wszystkich osób znajdujących się na poprzedniej tablicy, nie mniej prosimy o zgłoszenie kolejnych nazwisk które wcześniej nie były zamieszczone. Pragniemy aby lista była pełna i nie pomijała żadnej z osób represjonowanych.

Informacje proszę przekazać telefonicznie, lub sms do 30.06.2020r. Telefon: 782 607 007 – Grzegorz Wojciechowski.

Zwracamy się z prośbą do rodzin zamordowanych lub represjonowanych o udostępnienie pamiątek (fotografie, akty zgonu, inne) w celu archiwizacji. Gwarantujemy zwrot powierzonych materiałów.

Materiały Prasowe: biskupiceoloboczne.pl